O‘zbekistonda ilk pulli yo‘l qurilishi boshlandi
O‘zbekistonda ilk pulli avtomobil yo‘li qurilishi Xorazm viloyatida, Urganch–Xiva yo‘nalishida boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha qiymati 120 million dollarni tashkil etadi va 35 kilometr uzunlikdagi zamonaviy trassa, ko‘priklar hamda tunnellarni o‘z ichiga oladi. Yo‘l asfalt-beton qoplamasi asosida, to‘rt tasmali qilib quriladi.
Mutaxassislarning hisob-kitoblariga ko‘ra, bu yo‘l kuniga 20 mingdan ortiq transport vositasini o‘tkaza oladi. Bu esa harakatni tezlatish va tirbandlikni kamaytirishga xizmat qiladi.
Loyiha beshta lotga bo‘lingan va bir nechta qurilish tashkiloti jalb etilgan. Qurilish jarayoni xalqaro konsultantlar va laboratoriyalar tomonidan nazorat qilinmoqda.
Qurilish maydonida mingdan ziyod texnika va ko‘plab mutaxassislar ishlamoqda. Xorazm viloyati avtomobil yo‘llari boshqarmasi boshlig‘i Dilshodbek Niyozmetovning ta’kidlashicha, loyiha doirasida 17 ta ko‘prik, 8 ta yo‘l o‘tkazgich, 1 ta tunnel va 5 ta maxsus o‘tish joyi quriladi.
Shuningdek, kommunikatsiya tarmoqlari va muhandislik inshootlari ham barpo etiladi. Yangi yo‘l foydalanishga topshirilgandan so‘ng Urganchdan Xivagacha bo‘lgan masofa 1 soatdan 17 daqiqagacha qisqarishi kutilmoqda.
Bu esa logistika va sayohatni yengillashtiradi. «Yo‘l-loyiha byuro» MCHJ direktori G‘ulom Zohidovning so‘zlariga ko‘ra, yo‘lning boshlanishi, o‘rtasi va oxirida terminallar loyihalashtirilmoqda.
Ikkita servis punkti zamonaviy texnologiyalar asosida barpo etilmoqda. Xorazmga xos yer osti sizot suvlari yaqinligini inobatga olib, yo‘l bo‘ylab kollektorlar loyihalashtirilgan.
Shuningdek, zamonaviy drenaj tizimlari ham ko‘zda tutilgan. Hayvonot va o‘simlik dunyosi hamda aholi xavfsizligi uchun maxsus o‘tish yo‘laklari va yo‘l o‘tkazgichlar ham rejaga kiritilgan.
Bu loyiha nafaqat harakat tezligini oshirish, balki xavfsizlik va tabiatni muhofaza qilishni ham maqsad qilgan. Urganch–Xiva yo‘li qurilishi Xorazm infratuzilmasida yangi bosqich bo‘lib, kelajakda boshqa hududlar uchun ham namuna bo‘lishi mumkin.
Agar rejadagidek amalga oshsa, bu yo‘lni 1 soatlik masofani 17 daqiqada bosib o‘tish imkonini beradi.

В Узбекистане началось строительство первой платной дороги
В Узбекистане началось строительство первой платной автомобильной дороги в Хорезмской области, на направлении Ургенч–Хива. Об этом сообщает Zamin.uz.
Стоимость этого проекта составляет 120 миллионов долларов и включает современную трассу длиной 35 километров, мосты и туннели. Дорога будет построена с асфальтобетонным покрытием и четырьмя полосами движения.
По расчетам специалистов, эта дорога сможет пропускать более 20 тысяч транспортных средств в день. Это будет способствовать ускорению движения и снижению пробок.
Проект разделен на пять лотов, в него привлечено несколько строительных организаций. Строительный процесс контролируется международными консультантами и лабораториями.
На строительной площадке работают более тысячи единиц техники и множество специалистов. По словам руководителя управления автомобильных дорог Хорезмской области Дильшодбека Ниёзметова, в рамках проекта будет построено 17 мостов, 8 путепроводов, 1 туннель и 5 специальных переходов.
Кроме того, будут возведены коммуникационные сети и инженерные сооружения. После ввода новой дороги в эксплуатацию расстояние от Ургенча до Хивы сократится с 1 часа до 17 минут.
Это облегчит логистику и путешествия. По словам директора ООО «Дорожное проектное бюро» Гулома Зохидова, на начале, в середине и в конце дороги проектируются терминалы.
Два сервисных пункта строятся на основе современных технологий. С учетом близости подземных соленых вод, характерных для Хорезма, вдоль дороги спроектированы коллекторы.
Также предусмотрены современные дренажные системы. Для безопасности животных, растительного мира и населения в план включены специальные переходы и путепроводы.
Этот проект направлен не только на повышение скорости движения, но и на обеспечение безопасности и охрану природы. Строительство дороги Ургенч–Хива станет новым этапом в инфраструктуре Хорезма и может стать примером для других регионов в будущем.
Если проект будет реализован согласно плану, эта дорога позволит преодолевать расстояние, которое сейчас занимает 1 час, за 17 минут.