Jazo o'tagan yoshlar uchun "Ikkinchi imkon" loyihasi boshlandi
O'zbekistonda jazoni ijro etish muassasalarida jazo muddatini o'tab bo'lgan yoshlarning jamiyatga qaytishi masalasi muhokama qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jarayonda ular ko'plab qiyinchiliklarga duch kelayotgani ta'kidlandi. Shuning uchun bu yoshlarga aniq yo'l ko'rsatish, amaliy kasb va barqaror daromad manbai taqdim etish zaruriyati bor.
Shu maqsadda "Ikkinchi imkon" loyihasi amalga oshirilishi belgilandi. Loyiha doirasida jazo muddatini o'tab chiqqan yoshlar 8-12 oylik intensiv kurslarda zamonaviy kasblar, masalan, dasturlash, veb-dizayn, kompyuter muhandisligi kabi yo'nalishlar bo'yicha o'qitiladi.
Shuningdek, xorijiy tillar ham o'rgatiladi. Ushbu kurslar yakunida yoshlarga daromadli ishga joylashish uchun amaliy yordam ko'rsatiladi.
Loyiha 1-iyundan Navoiy, Qashqadaryo va Toshkent viloyatlarida boshlanadi va kelgusida butun mamlakat bo'ylab kengaytirilishi rejalashtirilgan. Davlat rahbari nutqini yakunlagandan so'ng, yoshlar bilan ochiq muloqotlar o'tkazildi.
Tadbirda mutasaddilarning hisobotlari tinglanib, yoshlarning taklif va tashabbuslari eshitildi. "Ikkinchi imkon" loyihasi yoshlarning kelajagiga qaratilgan bo'lib, agar tizim to'g'ri ishlasa, bu minglab yoshlar uchun yangi imkoniyat yaratadi va jamiyat uchun foydali kadrlarni ko'paytiruvchi kuchli qadam bo'ladi.

Для отбывших наказание молодых людей начался проект "Второй шанс"
В Узбекистане обсуждался вопрос возвращения в общество молодых людей, отбывших наказание в исправительных учреждениях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Отмечалось, что в этом процессе они сталкиваются со многими трудностями. Поэтому существует необходимость четко направлять этих молодых людей, предоставлять им практические профессии и стабильный источник дохода.
С этой целью было решено реализовать проект «Второй шанс». В рамках проекта молодые люди, отбывшие наказание, будут обучаться современным профессиям, таким как программирование, веб-дизайн, компьютерная инженерия, на интенсивных курсах продолжительностью 8-12 месяцев.
Также будут преподаваться иностранные языки. По окончании этих курсов молодым людям будет оказана практическая помощь в трудоустройстве на доходную работу.
Проект стартует с 1 июня в Навоийской, Кашкадарьинской и Ташкентской областях и планируется к расширению по всей стране в будущем. После выступления главы государства были проведены открытые диалоги с молодежью.
На мероприятии были заслушаны отчеты ответственных лиц, а также предложения и инициативы молодежи. Проект «Второй шанс» направлен на будущее молодежи, и если система будет работать правильно, это создаст новые возможности для тысяч молодых людей и станет мощным шагом, увеличивающим количество полезных для общества кадров.