Bugungi kunda "Ko'mak" dasturi chekka va olis hududlarda yoshlar uchun yangi imkoniyatlarni kengaytirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur doirasida 130 million so'mgacha bo'lgan foizsiz ssuda ajratilishi tufayli, so'nggi olti oy ichida chet tilini o'rgatadigan 120 dan ortiq o'quv markazi ish boshladi. Bu markazlarni yo'lga qo'ygan yosh tadbirkorlar amaliy tajriba to'plab, endi yanada katta tashabbuslar bilan chiqmoqdalar.
Ular IT va zamonaviy kasblar markazlari, kutubxonalar, sport to'garaklari kabi qo'shimcha yo'nalishlarni ochishni taklif qilishmoqda. Bu faqat til masalasi emas, balki butun boshli "rivojlanish muhiti"ni yaratishga qaratilgan.
"Ko'mak" loyihasi orqali o'z biznesini boshlagan va yaxshi natijalar ko'rsatayotgan yoshlar uchun 300 million so'mgacha foizsiz ssuda berish tizimi yo'lga qo'yiladi. Bu esa muvaffaqiyatli loyihalarni yanada yuqori darajaga olib chiqish uchun "ikkinchi nafas" vazifasini bajaradi.
Soliqlarda ham yengilliklar mavjud. Olis hududlardagi o'quv markazlari ijtimoiy soliqni 1 foiz miqdorida to'laydi, o'qituvchilarning daromad solig'i esa 7,5 foiz qilib belgilangan.
Bu esa markazlar va o'qituvchilarga yanada qulay sharoit yaratadi. Yoshlar ishlari agentligiga xususiy o'quv markazlari bilan hamkorlikda yiliga 20 ming nafar yoshni kelajak kasblariga o'qitish vazifasi yuklatilgan.
Shuningdek, har bir tumanga 500 million so'mgacha ssuda ajratilib, texnikum va o'quv markazlarida kasb-hunar laboratoriyalari tashkil etilishi topshirildi. Umuman olganda, "Ko'mak" dasturi chekka hududlarda ham til, IT va zamonaviy kasblarni rivojlantirishga xizmat qilmoqda.

Программа "Ko'mak" создает новые возможности для молодежи
В настоящее время программа "Ko'mak" расширяет новые возможности для молодежи в отдаленных и глухих районах. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этой программы благодаря предоставлению беспроцентных займов до 130 миллионов сум, за последние шесть месяцев начали работу более 120 учебных центров по изучению иностранных языков. Молодые предприниматели, открывшие эти центры, приобрели практический опыт и теперь выходят с более масштабными инициативами.
Они предлагают открыть дополнительные направления, такие как центры IT и современных профессий, библиотеки, спортивные кружки. Это касается не только языкового вопроса, но и создания целой "среды развития".
Через проект "Ko'mak" для молодых людей, начавших свой бизнес и показывающих хорошие результаты, будет внедрена система предоставления беспроцентных займов до 300 миллионов сум. Это будет служить "вторым дыханием" для успешных проектов, позволяя вывести их на новый уровень.
Также предусмотрены налоговые льготы. Учебные центры в отдаленных районах платят социальный налог в размере 1%, а подоходный налог с учителей установлен на уровне 7,5%.
Это создает более комфортные условия для центров и преподавателей. Агентству по делам молодежи поручено совместно с частными учебными центрами обучать ежегодно 20 тысяч молодых людей будущим профессиям.
Кроме того, каждому району выделяется беспроцентный займ до 500 миллионов сум для организации лабораторий профессий в техникумах и учебных центрах. В целом программа "Ko'mak" способствует развитию языков, IT и современных профессий даже в отдаленных регионах.