Yosh tadbirkorlar uchun moliyaviy qo'llab-quvvatlash kengaymoqda
"Kelajak tadbirkori" doirasida yoshlar uchun kreditlar yo'nalishga qarab bosqichma-bosqich beriladi. O'zini o'zi band qilgan yoshlarga garovsiz 20 million so'mgacha kredit, yangi biznes boshlayotganlarga 300 million so'mgacha, ishini kengaytirmoqchi bo'lgan yosh tadbirkorlarga 2 milliard so'mgacha, kamida 5 nafar bitiruvchini ishga olgan tadbirkorlarga 10 milliard so'mgacha kredit ajratilishi ko'zda tutilgan.
"Mening birinchi kasbim" dasturi yoshlarning mehnat bozoriga kirib borishini osonlashtirish maqsadida Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda ishga tushiriladi. Stajirovka asosida oliygoh bitiruvchilari o'rtasida tanlov o'tkazilib, g'oliblarga oyiga 2 million so'mgacha stipendiya to'lab beriladi.
Biznes inkubatorlarning tashkil etilishi esa yosh tadbirkorlikka ko'mak beradi. Tadqiqotlar shuni ko'rsatdiki, yoshlarning taxminan 30 foizi biznes ko'nikmasi yetishmasligi sababli qiyinchilikka duch kelmoqda.
Shu sababli, har bir hududda "Yoshlar biznes inkubatori" ishga tushirilishi belgilandi. Bu markazlar yoshlarga tadbirkorlikka o'qitish, g'oyalarni biznesga aylantirish, buxgalteriya va bank masalalari, marketing, ichki va tashqi bozorga chiqish kabi yo'nalishlarda xizmat ko'rsatadi.
Bu yil Qoraqalpog'iston, Jizzax, Namangan, Surxondaryo, Xorazm va Toshkent shahrida inkubatorlar ochilishi rejalashtirilgan. Kelayotgan yillarda esa qolgan hududlarda shunday markazlar tashkil etilishi ko'zda tutilgan.
Endi yoshlar "pul topish qiyin" deb to'xtab qolmasligi kerak, kredit, stajirovka va inkubatorlar orqali yo'l ochiq. Eng asosiysi, bu imkoniyatlardan to'g'ri foydalanish yoshlar qo'lida.

Финансовая поддержка для молодых предпринимателей расширяется
Запущена программа "Предприниматель будущего", в рамках которой молодым предпринимателям будет предоставлено финансирование под 15% сроком до 7 лет. Также планируется организация программы стажировок "Моя первая профессия" для выпускников вузов и создание центров "Молодежный бизнес-инкубатор" в регионах.
В рамках программы "Предприниматель будущего" кредиты молодым людям будут предоставляться поэтапно в зависимости от направления. Самозанятым молодым людям предусмотрен кредит без залога до 20 миллионов сум, начинающим бизнес — до 300 миллионов сум, молодым предпринимателям, желающим расширить свое дело — до 2 миллиардов сум, а предпринимателям, которые трудоустроили не менее 5 выпускников, — до 10 миллиардов сум.
Программа "Моя первая профессия" запускается совместно с Министерством высшего образования, науки и инноваций с целью облегчения входа молодежи на рынок труда. На основе стажировок среди выпускников вузов проводится конкурс, победителям которого выплачивается стипендия до 2 миллионов сум в месяц.
Создание бизнес-инкубаторов способствует развитию молодежного предпринимательства. Исследования показывают, что около 30% молодежи сталкиваются с трудностями из-за недостатка бизнес-навыков.
Поэтому в каждом регионе будет запущен "Молодежный бизнес-инкубатор". Эти центры будут предоставлять услуги по обучению предпринимательству, превращению идей в бизнес, бухгалтерии и банковским вопросам, маркетингу, выходу на внутренний и внешний рынки.
В этом году планируется открытие инкубаторов в Каракалпакстане, Джизаке, Намангане, Сурхандарье, Хорезме и городе Ташкенте. В последующие годы такие центры будут созданы и в остальных регионах.
Теперь молодежь не должна останавливаться на мысли "заработать сложно", путь открыт через кредиты, стажировки и инкубаторы. Главное — правильно использовать эти возможности, которые в руках молодежи.