O'zbekistonda tog'li hududlarda sel xavfi oshdi
O'zbekistonning sinoptiklari kelgusi kunlarda sodir bo'lishi mumkin bo'lgan sel-suv toshqinlari haqida ogohlantirish berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
24-25 fevral kunlari kutilayotgan yog'ingarchilik va havo haroratining o'zgarishi tufayli respublikaning tog'li hududlarida sel-suv toshqinlari kuzatilishi mumkin. Toshkent viloyatida Bo‘stonliq, Parkent va Ohangaron tumanlaridagi Chotqol tizmasi tog'lari xavfli hududlar sifatida belgilangan.
Namangan viloyatida esa Pop tumanida qor ko‘chishi xavfi mavjud. Bundan tashqari, 26-27 fevral kunlari ham yog'ingarchilik va harorat o'zgarishi sababli Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Jizzax va Toshkent viloyatlarining tog'li tumanlarida sel-suv toshqinlari ehtimoli bor.
Xususan, Qashqadaryo viloyatida Dehqonobod, Kitob, Qamashi, Shahrisabz; Surxondaryo viloyatida Boysun, Qumqo‘rg‘on, Sariosiyo, Uzun; Samarqand viloyatida Nurobod, Qo‘shrabot, Samarqand, Urgut; Jizzax viloyatida Baxmal, Zomin tumanlari xavfli hududlar qatoriga kiritilgan. Tog'li hududlarda yashovchi fuqarolar, dam oluvchilar va haydovchilardan ehtiyotkorlik choralarini ko'rish so'ralmoqda.
Ular o'z xavfsizligini ta'minlash maqsadida zarur choralarni ko'rishlari lozim. Ma'lumot manbasi: One.uz.

В Узбекистане в горных районах возрос риск селевых потоков
Синоптики Узбекистана предупредили о возможных селевых потоках в ближайшие дни. Об этом сообщает Zamin.uz.
24-25 февраля из-за ожидающихся осадков и изменения температуры воздуха в горных районах республики могут наблюдаться селевые потоки. В Ташкентской области опасными районами признаны горы Чоткол в Бостанлыкском, Паркентском и Охангаронском районах.
В Наманганской области в Попском районе существует риск схода снежных лавин. Кроме того, 26-27 февраля из-за осадков и изменения температуры существует вероятность селевых потоков в горных районах Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Джизакской и Ташкентской областей.
В частности, в Кашкадарьинской области опасными районами признаны Дехканабад, Китаб, Камаши, Шахрисабз; в Сурхандарьинской области — Бойсун, Кумкурган, Сариасия, Узун; в Самаркандской области — Нуробод, Кушрабат, Самарканд, Ургут; в Джизакской области — Бахмал, Зомин. Жителям горных районов, отдыхающим и водителям рекомендуется соблюдать меры предосторожности.
Им необходимо принять необходимые меры для обеспечения собственной безопасности. Источник информации: One.uz.