O‘zbekiston kelgusi besh yil ichida fuqarolari vizasiz kirishi mumkin bo‘lgan davlatlar sonini oshirishni maqsad qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu maqsad 2026 yil 16 fevralda tasdiqlangan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan. Ushbu strategiyaga ko‘ra, hozirda O‘zbekiston fuqarolari 34 ta davlatga vizasiz bora oladi.
2026 yilda bu raqam 36 taga yetkaziladi, 2027 yilda esa 38 ta davlatga oshiriladi. 2028 yilga kelib 42 ta davlatga, 2029 yilda 46 ta davlatga va 2030 yilga kelib esa 50 ta davlatga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Hozirda 42 ta davlatga soddalashtirilgan viza tartibi amal qilmoqda va bu raqam 2030 yilga qadar 60 taga yetkazilishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, konsullik xizmatlari uchun maxsus mobil platforma ishlab chiqilishi va bu platforma foydalanuvchilar sonini 60 mingtagacha oshirish rejalashtirilmoqda.
Ma’lumot uchun, 2025 yilda Xitoy va Iordaniyaga vizasiz kirish rejimi joriy etilgan edi. Ushbu chora-tadbirlar O‘zbekiston fuqarolarining xorijga sayohat qilishini yanada osonlashtiradi.

Количество стран без виз для граждан Узбекистана увеличится
Узбекистан ставит целью увеличить количество стран, в которые его граждане могут въезжать без визы, в течение следующих пяти лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта цель определена в стратегии «Узбекистан – 2030», утверждённой 16 февраля 2026 года. Согласно этой стратегии, в настоящее время граждане Узбекистана могут без визы посещать 34 страны.
В 2026 году это число будет увеличено до 36, в 2027 году — до 38 стран. К 2028 году планируется довести количество до 42 стран, в 2029 году — до 46, а к 2030 году — до 50 стран.
В настоящее время действует упрощённый визовый режим с 42 странами, и планируется увеличить это число до 60 к 2030 году. Также планируется разработать специальную мобильную платформу для консульских услуг, количество пользователей которой предполагается увеличить до 60 тысяч.
Для справки, в 2025 году был введён безвизовый режим с Китаем и Иорданией. Эти меры сделают путешествия граждан Узбекистана за границу ещё более удобными.