O‘zbekistonda hujjatsiz mulklar merosga kiritilishi mumkin bo‘ladi
O‘zbekistonda so‘nggi yillarda qurilish va kadastr sohasida bir qator islohotlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shunga qaramay, ko‘plab fuqarolar hali ham hujjatlari rasmiylashtirilmagan ko‘chmas mulk obyektlari bilan duch kelishmoqda. Shu sababli, aholiga meros masalalarida qulaylik yaratish maqsadida yangi qonun loyihasi ishlab chiqildi.
Yangi qonun loyihasiga ko‘ra, hujjati yo‘q binolar ham meros tarkibiga kiritilishi mumkin bo‘ladi. Bu yangilik marhumga tegishli bo‘lgan, lekin davlat ro‘yxatidan o‘tmagan yer uchastkalari meros tarkibiga kirishi mumkinligini bildiradi.
Ilgari bunday holatlar ko‘plab sud jarayonlariga sabab bo‘lar edi. Endi esa yer uchastkasiga bo‘lgan huquqning yangi egasiga o‘tishi notarial tasdiqlangan guvohnoma asosida davlat reestriga kiritiladi.
Bu merosxo‘rlar uchun ortiqcha ovoragarchiliklarni bartaraf etadi. Loyihada "Ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risida"gi qonunga ham muhim qo‘shimchalar kiritilishi ko‘zda tutilgan.
Marhumning yaqin qarindoshlari arizasi asosida qurilishi tugallangan binolar marhum nomiga davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishi mumkin. Tugallanmagan obyektlar uchun ham xuddi shunday tartib joriy etilishi taklif qilinmoqda.
Bu esa merosxo‘rlarga mulkni marhumdan o‘z nomlariga tizimli o‘tkazish imkoniyatini beradi. Xususiylashtirilgan yerlar bo‘yicha mulkdor haqidagi ma’lumotlar davlat reestrida qat’iy aks ettiriladi, bu esa yer egalarining huquqlarini davlat tomonidan himoya qilishni yanada kuchaytiradi.
Ushbu islohotlar fuqarolarning mulkiy huquqlarini kafolatlash, ko‘chmas mulk bozorini shaffoflashtirish va yillar davomida to‘planib qolgan muammolarni hal qilishga xizmat qiladi. Manba: One.uz.

В Узбекистане недвижимость без документов может быть унаследована
В Узбекистане в последние годы проводится ряд реформ в сфере строительства и кадастра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Тем не менее, многие граждане по-прежнему сталкиваются с объектами недвижимости, не оформленными документально. По этой причине для создания удобств в вопросах наследования был разработан новый законопроект.
Согласно новому законопроекту, здания без документов также могут быть включены в наследство. Эта новация означает, что в наследство могут войти земельные участки, принадлежащие умершему, но не зарегистрированные в государственном реестре.
Ранее такие случаи часто становились причиной многочисленных судебных процессов. Теперь же переход права на земельный участок к новому владельцу будет вноситься в государственный реестр на основании нотариально удостоверенного свидетельства.
Это избавит наследников от лишних хлопот. В проекте предусмотрены также важные дополнения к закону «О государственной регистрации прав на недвижимое имущество».
На основании заявления близких родственников умершего здания, строительство которых завершено, могут быть зарегистрированы на имя умершего. Для незавершённых объектов предлагается ввести аналогичный порядок.
Это даст наследникам возможность системно передавать имущество от умершего на своё имя. Информация о владельцах приватизированных земель будет строго отражаться в государственном реестре, что усилит защиту прав землевладельцев со стороны государства.
Эти реформы направлены на гарантирование имущественных прав граждан, повышение прозрачности рынка недвижимости и решение накопившихся за годы проблем. Источник: One.uz.