"Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari" nishoni ta’sis etildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi "Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari" ko‘krak nishonini ta’sis etish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nishon yangi O‘zbekistonni qurishda faol ishtirok etayotgan, vatanparvarlik va fidoyilik ko‘rsatgan, mamlakat taraqqiyotiga va xalqaro obro‘sini oshirishga munosib hissa qo‘shayotgan fuqarolarga beriladi. Nomzodlar quyidagi toifalar orasidan tanlanadi: "El-yurt umidi" jamg‘armasi stipendiatlari, maktablar va Prezident maktablari o‘quvchilari, "Yangi O‘zbekiston" universiteti bitiruvchilari, "Prezident iqtidorli farzandlari" tashabbusi ishtirokchilari hamda "Iqtidorli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash" hamjamiyati orqali birlashgan iste’dodli vatandoshlar.
Taqdirlanadiganlar ro‘yxatini shakllantirish ishlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan amalga oshiriladi. Chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar ham Tashqi ishlar vazirligi bilan kelishilgan holda nishon bilan taqdirlanishi mumkin.
Ko‘krak nishoni har yili hamjamiyat qurultoyida topshiriladi va bir shaxsga faqat bir marta beriladi.

Учреждена награда "Строители нового Узбекистана"
Правительство Республики Узбекистан приняло решение об учреждении нагрудного знака "Строители Новой Узбекистана". Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот знак присваивается гражданам, активно участвующим в строительстве новой Узбекистана, проявившим патриотизм и самоотверженность, вносящим достойный вклад в развитие страны и повышение её международного авторитета. Кандидаты отбираются из следующих категорий: стипендиаты фонда "Надежда народа", учащиеся школ и Президентских школ, выпускники университета "Новый Узбекистан", участники инициативы "Талантливые дети Президента", а также талантливые соотечественники, объединённые через сообщество "Поддержка талантливой молодёжи".
Формирование списка награждаемых осуществляется Министерством дошкольного и школьного образования. Иностранные граждане и лица без гражданства также могут быть награждены знаком по согласованию с Министерством иностранных дел.
Нагрудный знак вручается ежегодно на съезде сообщества и может быть присвоен одному лицу только один раз.