Markaziy bank 2025 yil uchun P2P (kartadan kartaga) o‘tkazmalar bo‘yicha tahliliy statistik ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, o‘tgan yil davomida karta orqali amalga oshirilgan o‘tkazmalarning aksariyati kundalik hisob-kitoblar, mayda to‘lovlar va odamlar o‘rtasidagi oddiy pul almashinuvi uchun ishlatilgan. Qiziqarli jihati shundaki, umumiy tranzaksiyalarning yarmidan ko‘pi kichik summalarga to‘g‘ri kelgan.
Aniqroq aytsak, barcha o‘tkazmalarning 46,1 foizi 1 million so‘mgacha bo‘lgan operatsiyalarni tashkil etgan. Ya’ni, yil davomida har ikkinchi o‘tkazma katta pul emas, balki odatiy, kundalik ehtiyojlar uchun yuborilgan.
Statistikada keyingi toifalar ham e’tiborga molik. 1–5 million so‘m oralig‘idagi P2P o‘tkazmalar ulushi 16,8 foizni tashkil etgan bo‘lsa, 5–10 million so‘m atrofidagi o‘tkazmalar 8,6 foizni tashkil qilgan.
Kattaroq summalarga kelsak, 10 million so‘mdan 50 million so‘mgacha bo‘lgan o‘tkazmalarning ulushi 18,3 foizni tashkil etgan. 50–100 million so‘m diapazonidagi o‘tkazmalar 5,4 foizni, 100–200 million so‘m oralig‘idagilar esa 3,2 foizni tashkil etgan.
200–500 million so‘m atrofidagi P2P o‘tkazmalar 1,4 foiz ulush bilan qayd etilgan. Eng yuqori segmentdagi operatsiyalar esa kam: jami o‘tkazmalarning 0,2 foizi 500 million so‘mdan ortiq summalarga to‘g‘ri kelgan.
Umuman olganda, 2025 yilgi raqamlar P2P o‘tkazmalarning asosiy qismi kundalik hayotda pul aylanmasi ekanini ko‘rsatmoqda. Odamlar ko‘proq mayda va o‘rta summadagi to‘lovlarni karta orqali tez va qulay usulda amalga oshirganlar.

Более половины P2P переводов выполнены на небольшие суммы
Центральный банк опубликовал аналитические статистические данные по P2P (с карты на карту) переводам за 2025 год. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как стало известно, в течение прошлого года большинство переводов с карты использовались для повседневных расчетов, мелких платежей и обычного обмена деньгами между людьми. Интересный момент заключается в том, что более половины всех транзакций приходятся на небольшие суммы.
Если быть точнее, 46,1% всех переводов составили операции до 1 миллиона сумов. То есть каждый второй перевод в течение года был не крупной суммой, а обычным переводом для повседневных нужд.
В статистике также примечательны следующие категории. Доля P2P переводов в диапазоне от 1 до 5 миллионов сумов составила 16,8%, а переводы около 5–10 миллионов сумов — 8,6%.
Что касается больших сумм, то доля переводов от 10 до 50 миллионов сумов составила 18,3%. Переводы в диапазоне 50–100 миллионов сумов — 5,4%, а от 100 до 200 миллионов сумов — 3,2%.
P2P переводы в диапазоне 200–500 миллионов сумов зафиксированы с долей 1,4%. Операции в самом высоком сегменте редки: всего 0,2% всех переводов приходятся на суммы свыше 500 миллионов сумов.
В целом данные за 2025 год показывают, что основная часть P2P переводов — это денежный оборот в повседневной жизни. Люди чаще всего осуществляли мелкие и средние платежи с помощью карт быстро и удобно.