O'zbekiston Energetika vazirligi tomonidan qishki isitish mavsumida tabiiy gaz uchun belgilangan bazaviy me'yor 2026 yilning 15 martiga qadar uzaytirilgani haqida rasmiy ma'lumot berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror yangilangan ob-havo prognozlari asosida qabul qilingan. Mamlakatning turli hududlariga sovuq havo oqimlarining kirib kelishi ehtimoli saqlanib qolayotgani sababli aholini qo'llab-quvvatlash choralari kuchaytirilmoqda.
Isitish mavsumi uchun belgilangan 500 kub metrlik bazaviy me'yor barcha hududlarda 15 martgacha amal qiladi. Shuningdek, 15 martdan keyin ham ob-havo sharoitlari inobatga olinadi va zarurat tug'ilsa, qo'shimcha chora-tadbirlar ko'rilishi mumkinligi ta'kidlangan.
Avvalroq bu tartib faqat Qoraqalpog'iston Respublikasi va Xorazm viloyati uchun amal qilgan edi, endilikda esa respublikaning barcha hududlariga tatbiq etilgan. Bu chora-tadbirlar aholining qish mavsumida qulayliklarini ta'minlashga qaratilgan.

Норма газа на отопительный сезон продлена
Министерство энергетики Узбекистана официально сообщило о продлении базовой нормы потребления природного газа на отопительный сезон до 15 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение принято на основе обновленных прогнозов погоды. В связи с сохранением вероятности поступления холодных воздушных масс в различные регионы страны, меры поддержки населения усиливаются.
Установленная норма в 500 кубометров на отопительный сезон действует во всех регионах до 15 марта. Также после 15 марта будут учитываться погодные условия, и при необходимости могут быть приняты дополнительные меры.
Ранее этот порядок действовал только для Республики Каракалпакстан и Хорезмской области, теперь же он распространяется на все регионы республики. Эти меры направлены на обеспечение комфортных условий для населения в зимний период.