3 mart kuni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish, ularga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlikning oldini olishga qaratilgan yangi tashabbuslarni ko‘rib chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbuslar keng jamoatchilik, soha mutaxassislari va xalqaro tajriba asosida tayyorlangan choralarni o‘z ichiga oladi. Davlat rahbari bu tashabbuslarni ma’qullab, tegishli farmonni imzoladi.
Ta’kidlash joizki, jamiyatda muhokama qilinayotgan masalalarga alohida e’tibor qaratildi. Masalan, shahvoniy xatti-harakatlar uchun belgilangan jazoni kuchaytirish va pedofillar uchun umrbod ozodlikdan mahrum qilish kabi takliflar ilgari surildi.
Bundan tashqari, voyaga yetmaganlarga qarshi jinoyatlar sodir etgan shaxslarni manzil-koloniyaga o‘tkazmaslik va ba’zi jinoyatlar bo‘yicha tergov vakolatini prokuraturaga o‘tkazish kabi choralar ham ko‘rib chiqildi. Yangi tashabbuslarda ayollar va bolalarga qarshi zo‘ravonlik ishlarini maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan advokatlar, tergovchilar va sudyalar ko‘rishi belgilandi.
Shuningdek, zo‘ravonlikdan jabrlangan ayollar xavfsizligini oshirish uchun ularning telefonlariga maxsus “SOS” ilovasini o‘rnatish taklif etildi. Bu ilova yordamida chaqiruv tugmasi bosilganda ichki ishlar xodimlari tezkorlik bilan voqea joyiga yetib kelishi mumkin bo‘ladi.
Erta nikoh va erta yoshdagi homiladorlik masalalari ham muhokama qilindi. Nikohlarning ko‘pi 18-19 yoshdagilar orasida tuzilayotganini hisobga olib, 21 yoshda nikohni rag‘batlantirish uchun moliyaviy qo‘llab-quvvatlash va davlat bojida imtiyoz berish taklif qilindi.
Shuningdek, erta nikoh va 16 yoshgacha bo‘lgan homiladorlik holatlari haqida xabar bermaslik uchun ma’muriy javobgarlik belgilash taklif etildi. Yana bir muhim yangilik — homilador yoki 3 yoshgacha bo‘lgan farzand tarbiyasi bilan band talaba qizlar uchun ta’limni davom ettirish imkoniyatini saqlab qolish choralari belgilandi.
Bu tashabbuslar ayollar va bolalarning xavfsizligini tizimli himoya qilishga va erta nikoh hamda zo‘ravonlikka qarshi kurashni yangi bosqichga olib chiqishga qaratilgan.

3 марта Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев рассмотрел новые инициативы, направленные на усиление защиты прав женщин и детей, а также на предотвращение давления и насилия в их отношении. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти инициативы включают меры, подготовленные на основе широкого общественного обсуждения, мнений специалистов отрасли и международного опыта. Глава государства одобрил эти инициативы и подписал соответствующий указ.
Отметим, что особое внимание было уделено вопросам, обсуждаемым в обществе. Например, были предложены меры по ужесточению наказания за непристойные действия и пожизненному лишению свободы для педофилов.
Кроме того, рассматривались меры, такие как отказ от направления лиц, совершивших преступления против несовершеннолетних, в исправительные колонии, а также передача полномочий по расследованию некоторых преступлений прокуратуре. В новых инициативах предусмотрено, что дела о насилии в отношении женщин и детей будут рассматриваться специально подготовленными адвокатами, следователями и судьями.
Также было предложено установить на телефоны женщин, пострадавших от насилия, специальное приложение «SOS». С помощью этого приложения при нажатии кнопки вызова сотрудники внутренних дел смогут оперативно прибыть на место происшествия.
Обсуждались также вопросы ранних браков и ранней беременности. Учитывая, что большинство браков заключается среди лиц в возрасте 18-19 лет, было предложено стимулировать заключение браков с 21 года путем финансовой поддержки и предоставления льгот по государственным пошлинам.
Кроме того, предложено ввести административную ответственность за непредставление информации о ранних браках и беременности до 16 лет. Еще одно важное нововведение — меры по сохранению возможности продолжения обучения для студенток, которые беременны или воспитывают детей до 3 лет.
Эти инициативы направлены на системную защиту безопасности женщин и детей, а также на вывод борьбы с ранними браками и насилием на новый уровень.