O‘zbekistonda 21 yoshga yetgan shaxslar o‘rtasida oila qurishni rag‘batlantirish maqsadida qo‘shimcha moliyaviy qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 3 mart kuni ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish, tazyiq va zo‘ravonlikning oldini olish bo‘yicha yangi takliflar qatorida e'lon qilindi. Oila institutini mustahkamlash va jamiyatda sog‘lom muhitni shakllantirish maqsadida erta nikoh, erta tug‘uruq va zo‘ravonlik holatlarining oldini olish doimiy e’tiborda.
Shu maqsadda idoralararo kengash tashkil etilib, amaliy takliflarni ishlab chiqish topshirildi. O‘zbekistonda nikohlarning 40 foizi 18–19 yoshdagilar o‘rtasida tuziladi.
Biroq xalqaro tashkilotlar tavsiyasiga ko‘ra, eng maqbul nikoh yoshi 21 yosh bo‘lib, bu yoshdagi shaxslar odatda moliyaviy mustaqillikka erishib, oila qurishga tayyor bo‘lishadi. Shu asosda bir qator tashabbuslar ilgari surildi.
Jumladan, nikohni 21 yoshga yetganlar o‘rtasida tuzilishini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash orqali rag‘batlantirish, davlat bojidan imtiyozlar berish orqali nikoh shartnomasini rag‘batlantirish, erta nikohlarni aniqlash samaradorligini oshirish uchun jarimaning 15 foizini holat haqida xabar berganlarga berish kabi choralardan iborat. Shuningdek, erta nikoh va 16 yoshgacha homiladorlik holatlari haqida xabar berish bo‘yicha idoralararo zanjir yo‘lga qo‘yiladi va xabar bermaslik uchun ma’muriy javobgarlik belgilanishi rejalashtirilmoqda.
Homilador yoki 3 yoshgacha farzand tarbiyasi bilan band talaba qizlarga ta’limni davom ettirish imkonini berish orqali o‘qishdan tushib qolishining oldi olinadi. Davlat rahbari tashabbuslarni ma’qullab, farmonga imzo chekdi va yangiliklarni jamoatchilik orasida keng targ‘ib qilish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

В Узбекистане поощряется брак после 21 года
В Узбекистане вводятся дополнительные механизмы финансовой поддержки для поощрения создания семьи среди лиц, достигших 21 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива была объявлена Президентом Шавкатом Мирзиёевым 3 марта в числе новых предложений по защите прав женщин и детей, а также по предотвращению насилия и давления. Укрепление института семьи и формирование здоровой среды в обществе, а также предотвращение ранних браков, ранних родов и случаев насилия находятся в постоянном центре внимания.
В этой связи создано межведомственное совещание, которому поручено разработать практические предложения. В Узбекистане 40 процентов браков заключаются между лицами в возрасте 18–19 лет.
Однако согласно рекомендациям международных организаций, оптимальный возраст для вступления в брак составляет 21 год, поскольку в этом возрасте люди обычно достигают финансовой независимости и готовы создавать семью. На этом основании выдвинут ряд инициатив.
В частности, предусматриваются меры по стимулированию заключения браков среди лиц, достигших 21 года, через финансовую поддержку, поощрение брачных контрактов путем предоставления льгот по государственным пошлинам, а также повышение эффективности выявления ранних браков путем выплаты 15 процентов штрафа лицам, сообщившим о таких случаях. Кроме того, будет создан межведомственный механизм для информирования о ранних браках и беременности до 16 лет, а за непредоставление информации планируется ввести административную ответственность.
Беременным студенткам и студенткам, воспитывающим детей до 3 лет, будет предоставлена возможность продолжать обучение, чтобы предотвратить их отчисление. Глава государства одобрил инициативы, подписал указ и дал поручения по широкому информированию общественности о нововведениях.