O‘zbekiston bo‘ylab qishki mavsumda tabiiy gaz iste’moli uchun belgilangan bazaviy me’yor 2026 yil 15 martgacha uzaytirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu me’yor har bir hududda 500 kub metrni tashkil etadi va ushbu sanagacha amal qiladi. Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 15 martdan keyin ham ob-havo sharoiti e’tiborga olinadi.
Agar zarurat yuzaga kelsa, qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rish rejalashtirilgan. Bu qaror qishki davrda aholini uzluksiz gaz bilan ta’minlash maqsadida qabul qilingan.
Energetika vazirligi aholiga gaz ta’minoti barqarorligini ta’minlash uchun zarur choralarni ko‘rishni davom ettirishini ta’kidladi. Shu tariqa, mamlakatda gaz ta’minoti masalalari bo‘yicha muvozanatni saqlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.

Базовый норматив потребления природного газа в зимний период по всей территории Узбекистана продлен до 15 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот норматив составляет 500 кубометров в каждом регионе и действует до указанной даты. По данным Министерства энергетики, после 15 марта также будет учитываться погодная ситуация.
В случае необходимости планируется принять дополнительные меры. Это решение принято с целью обеспечения населения непрерывным газоснабжением в зимний период.
Министерство энергетики подчеркнуло, что продолжит принимать необходимые меры для обеспечения стабильности газоснабжения населения. Таким образом, в стране уделяется особое внимание поддержанию баланса в вопросах газоснабжения.