O'zbekistonda ko'p kvartirali uy-joy qurilishi yangi bosqichga o'tmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026 yil 1 martdan 2028 yil 1 martgacha Toshkent shahri, Samarqand, Qashqadaryo va Namangan viloyatlarida 6 ta hududda namunaviy ko'p kvartirali uylar qurilishi rejalashtirilgan. Bu tashabbus oddiy bino qurishdan ko'ra kengroq maqsadlarni ko'zlaydi.
Yangi yondashuv turar joylarni atrofidagi infratuzilma va shaffof mexanizmlar bilan birga rivojlantirishni nazarda tutadi. 2026 yilda mamlakatda 140 mingta kvartirali ko'p qavatli uylar qurilishi rejalashtirilgani rasman e'lon qilingan edi.
Bu jarayonda asosiy e'tibor "kompleks qurilish" tushunchasiga qaratilgan. Endi faqat devor ko'tarish emas, balki uy-joylar yagona reja asosida muhandislik tarmoqlari, kirish yo'llari va yashash uchun qulay muhit bilan birga barpo etiladi.
Ushbu qaror qurilish sohasida tartib, sifat va shaffoflikni oshirishga qaratilgan navbatdagi qadam sifatida baholanmoqda. Prezident darajasida ham urbanizatsiya jarayonlari va shahar muhitini yaxshilash masalalari alohida ko'rib chiqilgan.
Bu jarayonlarni muvofiqlashtirish vazifasi Urbanizatsiya va uy-joy bozorini barqaror rivojlantirish milliy qo'mitasiga yuklatilmoqda. Bu loyihalar yagona boshqaruv va nazorat mexanizmi orqali amalga oshirilishini anglatadi.
Qurilish sohasida oxirgi yillarda qabul qilingan tizimli islohotlar bunday markazlashgan muvofiqlashtirish orqali amaldagi muammolarni kamaytirishga xizmat qilishi mumkin. Shuningdek, bu tashabbus prezidentning "Ko'p kvartirali turar joy majmualarini qurishda kompleks qurilish mexanizmlarini joriy etish va shaffoflikni ta'minlash chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori bilan bog'liq.
Yangilik uy-joy qurilishida "qancha ko'p uy" emas, balki "qanchalik to'g'ri va tizimli qurish" masalasini birinchi o'ringa olib chiqmoqda. Agar bu mexanizm amalda kutilganidek ishlasa, kelasi ikki yil ichida tanlangan hududlarda yangi turar joylar shunchaki yangi binolar emas, balki yashash uchun ancha o'ylangan va tartibli makonga aylanishi mumkin.

В Узбекистане ускоряется строительство многоквартирных домов
В Узбекистане строительство многоквартирных жилых домов переходит на новый этап. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 1 марта 2026 года по 1 марта 2028 года в шести районах Ташкента, Самарканда, Кашкадарьи и Наманганской областей планируется строительство образцовых многоквартирных домов. Эта инициатива преследует более широкие цели, чем просто возведение обычных зданий.
Новый подход предусматривает развитие жилых районов вместе с окружающей инфраструктурой и прозрачными механизмами. В 2026 году официально было объявлено о планах строительства 140 тысяч многоквартирных домов в стране.
В этом процессе основное внимание уделяется понятию «комплексного строительства». Теперь строятся не только стены, но и жилые дома возводятся на основе единого плана с инженерными сетями, подъездными путями и комфортной средой для проживания.
Это решение рассматривается как очередной шаг по повышению порядка, качества и прозрачности в строительной сфере. На уровне президента также уделяется особое внимание вопросам урбанизации и улучшения городской среды.
Задача координации этих процессов возлагается на Национальный комитет по устойчивому развитию урбанизации и рынка жилья. Это означает, что проекты будут реализовываться через единый механизм управления и контроля.
Системные реформы, принятые в строительной отрасли в последние годы, могут способствовать снижению существующих проблем благодаря такой централизованной координации. Кроме того, эта инициатива связана с указом президента «О мерах по внедрению комплексных строительных механизмов и обеспечению прозрачности при строительстве многоквартирных жилых комплексов».
Нововведение в жилищном строительстве ставит на первое место не «сколько домов», а «насколько правильно и системно строить». Если этот механизм будет работать на практике так, как ожидается, то в течение следующих двух лет в выбранных районах новые жилые комплексы станут не просто новыми зданиями, а продуманными и упорядоченными пространствами для жизни.