O‘zbekistonda mart oyi boshida sovuq havo kutilmoqda
O‘zbekiston hududiga 9-martdan 12-martgacha sovuq va nam havo oqimlari kirib kelishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sinoptiklarning ma’lumotiga ko‘ra, bu kunlarda ob-havo keskin o‘zgaradi. Xususan, 9-martdan 11-martgacha yomg‘ir yog‘ishi va ayrim joylarda qorga aylanishi mumkin.
Ayniqsa, tog‘li va tog‘ oldi hududlarda kuchli yog‘ingarchilik kuzatilishi ehtimoli bor. Shuningdek, shamol tezligi oshib, ayrim hududlarda sekundiga 15-20 metrga, ba’zi joylarda esa 22-25 metrgacha yetishi mumkin.
Bu esa aholining ehtiyotkor bo‘lishini talab qiladi. Havo harorati 10-martdan 12-martgacha sezilarli pasayadi.
Shimoliy hududlarda kechalari 7-10 daraja sovuq, kunduzi esa 0-3 daraja sovuq bo‘lishi kutilmoqda. Qolgan hududlarda 11-mart va 12-mart kunlari kechasi 0-3 daraja sovuq, kunduzi esa 2-5 daraja iliq bo‘lishi mumkin.
Fuqarolardan ob-havo o‘zgarishlarini inobatga olib, harakatlanish va kiyinishda ehtiyotkor bo‘lish so‘raladi. Ma’lumot manbasi: One.uz.

В Узбекистане в начале марта ожидается холодная погода
На территорию Узбекистана с 9 по 12 марта ожидается поступление холодных и влажных воздушных масс. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным синоптиков, в эти дни погода резко изменится. В частности, с 9 по 11 марта возможны дожди, а в некоторых местах — переход осадков в снег.
Особенно вероятны сильные осадки в горных и предгорных районах. Кроме того, скорость ветра увеличится и в некоторых районах достигнет 15-20 метров в секунду, а в некоторых местах — 22-25 метров в секунду.
Это требует от населения быть осторожными. Температура воздуха с 10 по 12 марта значительно понизится.
В северных районах ночью ожидается холод от 7 до 10 градусов, днем — от 0 до 3 градусов мороза. В остальных районах в ночные часы 11 и 12 марта ожидается холод от 0 до 3 градусов мороза, днем — от 2 до 5 градусов тепла.
Гражданам рекомендуется учитывать изменения погоды и быть осторожными при передвижении и выборе одежды. Источник информации: One.uz.