O'zbekistonda 9-12 mart kunlari sovuq va yog'ingarchilik kutilmoqda
O'zbekistonda yaqin kelajakda ob-havo sharoitlari keskin o'zgarishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"O'zgidromet" ma'lumotlariga ko'ra, 9-12 mart kunlari mamlakat hududlariga sovuq va nam havo oqimlari kirib keladi. Shu sababli, ko'plab hududlarda yog'ingarchilik bo'lishi mumkin, ba'zi joylarda esa yomg'ir qorga aylanishi ehtimoli bor.
Sinoptiklar 9-11 mart kunlari butun mamlakat bo'ylab yomg'ir yog'ishini, ayrim hududlarda esa qor aralash yog'ingarchilik kuzatilishi mumkinligini ta'kidlamoqda. Tog'li va tog' oldi joylarda yog'ingarchilik kuchayishi va ayrim joylarda sel va suv toshqinlari xavfi yuzaga kelishi mumkin.
Shamolning kuchayishi ham kutilmoqda, ayrim hududlarda uning tezligi sekundiga 15-20 metrgacha, ba'zi joylarda esa 22-25 metr/sekundgacha yetishi mumkin. Bu esa havodagi sovuqni yanada kuchliroq his qilinishiga sabab bo'ladi.
Eng katta sovuq 10-12 mart kunlari kuzatiladi. Respublikaning shimoliy hududlarida kechasi havo harorati 7-10 daraja sovuqqacha, kunduz kunlari esa 0-3 daraja sovuqqacha tushishi kutilmoqda.
Boshqa hududlarda 11-12 mart kunlari kechasi 0-3 daraja sovuq, kunduz kunlari esa 2-5 daraja iliq bo'lishi prognoz qilingan. Toshkent shahrida ham 9-12 mart kunlari yomg'irli va keskin sovuq ob-havo kutilmoqda.
Bahor fasli biroz tanaffus qiladi, shuning uchun soyabon, qalin kiyimlar va ehtiyot choralar yana zarur bo'ladi. Ayniqsa, tog'li va tog' oldi hududlarda yashovchilar yoki yo'lga chiqmoqchi bo'lganlar ob-havo ogohlantirishlarini diqqat bilan kuzatib borishlari tavsiya etiladi.

В Узбекистане с 9 по 12 марта ожидается холодная погода и осадки
В Узбекистане в ближайшее время ожидается резкое изменение погодных условий. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным "Узгидромета", с 9 по 12 марта на территорию страны поступят холодные и влажные воздушные массы. В связи с этим в большинстве регионов возможны осадки, а в некоторых местах дождь может перейти в снег.
Синоптики подчеркивают, что с 9 по 11 марта по всей стране ожидаются дожди, а в некоторых районах возможны смешанные осадки с дождём и снегом. В горных и предгорных районах осадки усилятся, и в отдельных местах существует риск селевых потоков и наводнений.
Ожидается также усиление ветра, в некоторых регионах его скорость может достигать 15-20 метров в секунду, а в отдельных местах — 22-25 метров в секунду. Это приведёт к более сильному ощущению холода.
Самый сильный холод прогнозируется на 10-12 марта. В северных регионах республики ночью температура воздуха опустится до -7…-10 градусов, а днём — до 0…-3 градусов.
В других регионах ночью 11-12 марта ожидается температура от 0 до -3 градусов, а днём — от +2 до +5 градусов. В Ташкенте с 9 по 12 марта прогнозируются дождливая и резко холодная погода.
Весна сделает небольшой перерыв, поэтому зонт, тёплая одежда и меры предосторожности снова будут необходимы. Особенно рекомендуется жителям горных и предгорных районов, а также тем, кто собирается в дорогу, внимательно следить за предупреждениями о погоде.