O‘zbekistonda palov narxlari hududlarga qarab farqlanadi
Milliy statistika qo‘mitasi 2026-yil fevral oyi uchun O‘zbekiston hududlarida 1 kilogramm palov tayyorlash qiymatini aniqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, palov tayyorlash narxi hududlarga qarab farq qiladi. Ba’zi viloyatlarda bu narx arzonroq bo‘lsa, boshqalarida qimmatroq ekani kuzatilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, eng arzon palov Qoraqalpog‘iston Respublikasida tayyorlanadi va uning qiymati 98 927 so‘mni tashkil etadi. Sirdaryo viloyatida bu narx 105 337 so‘m, Andijon viloyatida esa 106 984 so‘mni tashkil qiladi.
Eng yuqori qiymat Toshkent shahrida qayd etilgan bo‘lib, bu yerda 1 kilogramm palov tayyorlash 118 381 so‘mga tushadi. Farg‘ona viloyatida palov narxi 116 256 so‘m, Samarqandda 114 383 so‘m, Toshkent viloyatida esa 113 602 so‘mni tashkil etadi.
Ushbu hisob-kitobda palov tayyorlash uchun zarur bo‘lgan asosiy mahsulotlar, jumladan, 0,3 litr kungaboqar yog‘i, 300 gramm piyoz, 700 gramm mol go‘shti, 1 kilogramm sabzi, 1 kilogramm guruch, 100 gramm no‘xat, 10 gramm zira va 20 gramm tuz hisobga olingan. Mutaxassislar bu qiymatlar tayyor palovning bozordagi narxini aks ettirmasligini ta’kidlashmoqda, chunki oshxonalarda palov narxiga tayyorlash xarajatlari va xizmat haqi ham qo‘shiladi.

В Узбекистане цены на плов различаются в зависимости от региона
Национальный статистический комитет определил стоимость приготовления 1 килограмма плова в регионах Узбекистана за февраль 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно расчетам, цена приготовления плова варьируется в зависимости от региона. В некоторых областях эта цена ниже, в других — выше.
По данным, самый дешевый плов готовится в Республике Каракалпакстан, и его стоимость составляет 98 927 сумов. В Сырдарьинской области эта цена равна 105 337 сумам, а в Андижанской области — 106 984 сумам.
Самая высокая стоимость зафиксирована в городе Ташкент, где приготовление 1 килограмма плова обходится в 118 381 сум. В Ферганской области цена плова составляет 116 256 сумов, в Самарканде — 114 383 сумов, а в Ташкентской области — 113 602 сума.
В этих расчетах учитывались основные ингредиенты, необходимые для приготовления плова, а именно: 0,3 литра подсолнечного масла, 300 граммов лука, 700 граммов говядины, 1 килограмм моркови, 1 килограмм риса, 100 граммов нута, 10 граммов зиры и 20 граммов соли. Специалисты отмечают, что эти значения не отражают рыночную цену готового плова, поскольку в кафе и ресторанах к стоимости плова добавляются расходы на приготовление и плата за обслуживание.