Prezident zo'ravonlikka qarshi yangi farmon imzoladi
Prezidentimiz o'tkazilgan tadbirda ayollar va bolalarga nisbatan tazyiq hamda zo'ravonlikka qarshi murosasiz muhit yaratish muhim vazifa ekanligini ta'kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari bu borada yangi farmon imzolanganini e'lon qildi va zo'ravonlikka qarshi qat'iy tizim asosida kurash olib borilishini ma'lum qildi. Bundan tashqari, jinoyatga qo'l urgan ayollarni ijtimoiy hayotga qaytarish masalasiga ham e'tibor qaratildi.
Ko'plab ayollar kasbiy ko'nikmalarga ega emasligi sababli, ular uchun maxsus "Yangi hayot" dasturi tashkil etiladi. Ushbu dastur doirasida ayollar 3-6 oy mobaynida kasbga o'qitilib, sertifikatlarga ega bo'lishadi.
Shuningdek, jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan ayollarga oliy ta'lim olish imkoniyati yaratiladi. Ular muassasada imtihon topshirib, masofaviy ta'lim orqali o'qishlari mumkin.
Kontrakt to'lovlarini amalga oshirish uchun esa, ishga joylashgandan so'ng qaytarish sharti bilan foizsiz ssudalar ajratilishi rejalashtirilgan. Bu chora-tadbirlar ayollarning jamiyatga to'laqonli a'zo sifatida qayta kirib kelishiga yordam beradi.

Президент подписал новый указ против насилия
Наш президент на проведённом мероприятии подчеркнул, что создание нетерпимой среды к давлению и насилию в отношении женщин и детей является важной задачей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства объявил о подписании нового указа и сообщил, что борьба с насилием будет вестись на основе строгой системы. Кроме того, было уделено внимание вопросу возвращения женщин, совершивших преступления, в общественную жизнь.
Поскольку многие женщины не обладают профессиональными навыками, для них будет организована специальная программа «Новая жизнь». В рамках этой программы женщины будут обучаться профессии в течение 3-6 месяцев и получать сертификаты.
Также женщинам, содержащимся в учреждениях исполнения наказаний, будет предоставлена возможность получить высшее образование. Они смогут сдавать экзамены в учреждении и обучаться дистанционно.
Для оплаты контрактов планируется предоставление беспроцентных кредитов с условием возврата после трудоустройства. Эти меры помогут женщинам вновь стать полноценными членами общества.