O'zbekistonda jinoyatchilar uchun jazo tartibi kuchaytirildi
O'zbekistonda jinoyat-ijroiya qonunchiligini yaxshilash va jazo tizimini tartibga solish maqsadida yangi prezident farmoni qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hujjat jamiyat uchun xavfli bo'lgan ba'zi mahkumlarga nisbatan jazo o'tash tartibini o'zgartirishni nazarda tutadi. Ayniqsa, voyaga yetmaganlarga nisbatan og'ir jinoyatlar sodir etgan shaxslar uchun qat'iy cheklovlar joriy etildi.
Endilikda bunday jinoyatchilar manzil-koloniyalarga o'tkazilmaydi, bu esa ularning jazo muddatini yanada qattiq nazorat ostida o'tashini ta'minlaydi. Shu bilan birga, ushbu jinoyatlarni sodir etgan mahkumlarga yengil sharoitlar yaratish amaliyotiga chek qo'yildi.
Bunday shaxslar maxsus psixologik tuzatish dasturlaridan muvaffaqiyatli o'tmasdan turib, jazoni yengilroq tartibda o'tash huquqiga ega bo'lmaydilar. Ushbu chora-tadbirlar jinoyatchilikni kamaytirish va jazo tizimining samaradorligini oshirishga qaratilgan.

Усилен порядок наказания для преступников в Узбекистане
В Узбекистане принят новый указ президента с целью улучшения уголовно-исполнительного законодательства и регулирования системы наказаний. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот документ предусматривает изменение порядка отбывания наказания для некоторых заключённых, представляющих опасность для общества. В частности, введены строгие ограничения для лиц, совершивших тяжкие преступления в отношении несовершеннолетних.
Теперь такие преступники не будут переводиться в исправительно-трудовые колонии, что обеспечит более строгий контроль за отбыванием ими наказания. Вместе с тем, прекращена практика создания облегчённых условий для заключённых, совершивших данные преступления.
Такие лица не имеют права на отбывание наказания в облегчённом режиме без успешного прохождения специальных программ психологической коррекции. Эти меры направлены на снижение преступности и повышение эффективности системы наказаний.