Sovuq antisiklon O'zbekiston havosiga ta'sir qilmoqda
Bu haqda O‘zgidromet xabar berdi. Mutaxassislarning ta'kidlashicha, havo aylanishining sekinlashuvi va harorat inversiyasi shakllanishi ehtimoli mavjud.
Bu esa ifloslantiruvchi moddalar atmosferaning yerga yaqin qatlamida to‘planib qolishiga olib kelishi mumkin. Hozirda hududda harorat inversiyasiga sabab bo‘luvchi meteorologik sharoitlar kuzatilmoqda.
Kechasi havo harorati +5…+7°C, kunduzi esa +16…+18°C atrofida saqlanmoqda. Toshkent shahrida esa nam va nisbatan salqin havo massasi ta’sirida qolmoqda.
Ertalabki soatlarda tuman, yuqori namlik va shamolsiz ob-havo havo almashinuvini sekinlashtirmoqda. Bu esa chiqindilarning shahar hududida saqlanib qolishiga olib kelishi mumkin.
Mutaxassislar, bunday sharoitda avtotransport chiqindilari, isitish tizimlari va sanoat chiqindilari atmosferada jamlanishini ta'kidlamoqda. Ifloslantiruvchi moddalar tarqalishining sekin kechishi chang va mayda dispersli zarrachalar miqdorini oshirishi mumkin.
Prognozlarga ko‘ra, ushbu vaziyat yaqin uch kun davomida saqlanishi mumkin. 10 martga kelib sovuq antisiklon mamlakat hududini to‘liq qamrab oladi va shundan so‘ng havo harorati barqarorlashishi, shamol tezligi kuchayishi va yog‘ingarchilik kuzatilishi natijasida atmosferadagi ifloslantiruvchi moddalar tarqalishi kutilmoqda.

С сегодняшнего дня из-за входящего на территорию Узбекистана холодного антициклона качество атмосферного воздуха может временно ухудшиться. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Узгидромет. По словам специалистов, существует вероятность замедления циркуляции воздуха и формирования температурной инверсии.
Это может привести к накоплению загрязняющих веществ в нижних слоях атмосферы. В настоящее время на территории наблюдаются метеорологические условия, способствующие температурной инверсии.
Ночью температура воздуха держится на уровне +5…+7°C, днем — около +16…+18°C. В Ташкенте сохраняется влажная и относительно прохладная воздушная масса.
Утром туман, высокая влажность и безветрие замедляют обмен воздуха. Это может привести к задержке отходов в городской территории.
Специалисты отмечают, что при таких условиях в атмосфере накапливаются выбросы автотранспорта, отопительных систем и промышленных предприятий. Замедленное распространение загрязняющих веществ может увеличить количество пыли и мелкодисперсных частиц.
По прогнозам, данная ситуация может сохраняться в течение ближайших трех дней. К 10 марта холодный антициклон полностью охватит территорию страны, после чего ожидается стабилизация температуры воздуха, усиление ветра и осадки, что приведет к распространению загрязняющих веществ в атмосфере.