Yaqin Sharqdan O'zbekistonga 19 ming fuqaro qaytarildi
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining maʼlumotiga koʻra, 8 mart kuni ertalab soat 07:00 holatiga koʻra Yaqin Sharq davlatlaridan Oʻzbekistonga qaytarilgan fuqarolar soni 19 347 nafarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
7 mart kuni Saudiya Arabistonidan 9 ta reys orqali 1 680 nafar, Birlashgan Arab Amirliklaridan 2 ta reys bilan 394 nafar fuqaro vatanga olib kelingan. Shuningdek, Erondan ham 5 nafar Oʻzbekiston fuqarosi qaytarildi.
Qatar va Saudiya Arabistonidagi Oʻzbekiston elchixonalari Transport vazirligi bilan hamkorlikda Dohada boʻlib turgan 208 nafar vatandoshni evakuatsiya qildi. Ular Centrum Air reysi bilan Ar-Riyoddan uchib, 8 mart kuni soat 05:40 da Toshkentga sogʻ-salomat yetib kelishdi.
Hozirda keyingi evakuatsiya bosqichi uchun fuqarolarning ikkinchi guruhi — 126 nafar vatandosh ham shakllantirilgan. Ularni Doha shahridan Riyod orqali Toshkentga charter reys bilan olib kelish rejalashtirilgan.
Maʼlum qilinishicha, vatandoshlarni qaytarish ishlari tizimli va bosqichma-bosqich davom ettirilmoqda. Bu jarayonning barchasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan nazorat qilinmoqda.

Из Ближнего Востока в Узбекистан возвращено 19 тысяч граждан
По данным Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, по состоянию на 07:00 утра 8 марта количество граждан, возвращенных из стран Ближнего Востока в Узбекистан, достигло 19 347 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
7 марта из Саудовской Аравии было доставлено на родину 1 680 человек на 9 рейсах, из Объединенных Арабских Эмиратов — 394 человека на 2 рейсах. Также из Ирана было возвращено 5 граждан Узбекистана.
Посольства Узбекистана в Катаре и Саудовской Аравии совместно с Министерством транспорта эвакуировали 208 соотечественников, находившихся в Дохе. Они вылетели из Эр-Рияда рейсом Centrum Air и благополучно прибыли в Ташкент 8 марта в 05:40.
В настоящее время сформирована вторая группа из 126 соотечественников для следующего этапа эвакуации. Планируется доставить их чартерным рейсом из Дохи через Эр-Рияд в Ташкент.
Сообщается, что работы по возвращению соотечественников ведутся системно и поэтапно. Весь процесс контролируется Министерством иностранных дел.