O'zbekistonning oltin valyuta zaxiralari bugun mamlakat tarixidagi eng yuqori ko'rsatkichga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy bankning so'nggi ma'lumotlariga ko'ra, davlat zaxiralari hajmi yetmish yetti milliard AQSh dollariga yetgan. Bu ko'rsatkich o'tgan oyga nisbatan ikki milliard dollarga ortib ketdi.
Fevral oyida zaxiralar yettix besh milliard dollar darajasida qayd etilgan edi. Bu o'sish mamlakat iqtisodiyotining barqarorligini va xalqaro bozordagi imkoniyatlardan foydalanish samaradorligini ko'rsatmoqda.
Rekord natijaga erishilishida jahon bozorida qimmatbaho metall narxining keskin oshishi asosiy omil bo'ldi. Hozirgi kunda mamlakat xazinasida saqlanayotgan oltinning fizik hajmi uchta milliondan ancha ko'p bo'lib, jami o'n uch million bir yuz ming troy unsiyasini tashkil etmoqda.
Ushbu hajmdagi oltin zaxirasi hozirda yetmish yetti milliard dollar deb baholanmoqda. Zaxiralarning qolgan qismi esa turli xorijiy valyutalardan iborat bo'lib, uning umumiy qiymati sakkiz milliard sakkiz yuz million dollarga teng.
Iqtisodchi Ravshanbek Dalimovning fikricha, oltin bugungi kunda geosiyosiy jarayonlarda muhim qurolga aylanib bormoqda. Jahon bozorida spekulyativ kapital ta'sirida oltin narxining keskin o'sishi kuzatilmoqda.
Mutaxassis O'zbekiston o'zining boy tabiiy resurslarini xalqaro darajadagi zargarlik brendlariga aylantirishi uchun tizimli islohotlar zarurligini ta'kidlaydi. Bu borada davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash choralarini kuchaytirish va yangi texnologiyalarni joriy etish xususan muhim ahamiyatga ega.
Mamlakat oltin sanoatini rivojlantirish orqali tashqi bozorda o'z imkoniyatini yanada kengaytirishi va aholi farovonligini oshirishga erisha oladi.

Золотые резервы достигли исторического рекорда
Золотые валютные резервы Узбекистана сегодня достигли самого высокого показателя в истории страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По последним данным Центрального банка, объем государственных резервов достиг семидесяти семи миллиардов долларов США. Этот показатель увеличился на два миллиарда долларов по сравнению с прошлым месяцем.
В феврале резервы составляли семьдесят пять миллиардов долларов. Этот рост свидетельствует о стабильности экономики страны и эффективности использования возможностей на международном рынке.
Основным фактором достижения рекордного результата стало резкое повышение цен на драгоценные металлы на мировом рынке. В настоящее время физический объем золота, хранящегося в казне страны, превышает три миллиона, составляя в общей сложности тринадцать миллионов сто тысяч тройских унций.
Объем золотых резервов оценивается в семьдесят семь миллиардов долларов. Остальная часть резервов состоит из различных иностранных валют, общая стоимость которых составляет восемь миллиардов восемьсот миллионов долларов.
По мнению экономиста Равшанбека Далимова, золото сегодня становится важным оружием в геополитических процессах. На мировом рынке наблюдается резкий рост цен на золото под влиянием спекулятивного капитала.
Специалист подчеркивает необходимость системных реформ для превращения богатых природных ресурсов Узбекистана в международные ювелирные бренды. В этом отношении особенно важно усиление мер государственной поддержки и внедрение новых технологий.
Развивая золотую промышленность, страна сможет расширить свои возможности на внешнем рынке и повысить благосостояние населения.