O'zbekiston Respublikasida uy-joy muammosini hal qilish va aholining yashash sharoitlarini yaxshilash yo'lidagi ishlar davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentimizning yangi farmoni asosida 2024 yilning birinchi iyul sanasidan boshlab maqsadli ipoteka depozitlari tizimi sinov tartibida ishga tushiriladi. Bu yangilik ayniqsa davlat tomonidan subsidiya mablag'lari ajratilgan fuqarolar uchun katta yengillik hisoblanadi.
Asosiy maqsad xaridorlar uchun boshlang'ich badalni to'lash jarayonini osonlashtirish va ularning moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirishdir. Yangi qabul qilingan tartibga ko'ra, subsidiya olish huquqiga ega bo'lgan shaxslar banklarda maxsus hisob raqam ochishlari mumkin bo'ladi.
Davlat byudjetidan ajratilgan subsidiya miqdori shu hisobga boshlang'ich kapital sifatida o'tkaziladi. Banklar esa ushbu hisobdagi mablag'larga bozor sharoitidagi foiz stavkalari asosida daromad hisoblab boradi.
Bu esa fuqarolarga o'z mablag'larini ko'paytirish va uy-joy sotib olish uchun zarur bo'lgan mablag'larni ancha tezroq yig'ish imkonini beradi. Mazkur jamg'arma muddati o'n ikki oyga belgilangan bo'lib, agar bu vaqt ichida uy-joy sotib olish shartnomasi tuzilmasa, mablag'lar qaytarib olinadi.
Shu holda fuqaroning o'ziga tegishli shaxsiy jamg'armasi unga qaytarilsa, davlat subsidiyasi va uning ustiga hisoblangan foizlar esa qayta byudjetga o'tkaziladi. Eksperimentning batafsil reglamenti va barcha qoidalar 2024 yil birinchi iyunga qadar tasdiqlanishi rejalashtirilgan.
Shuni alohida ta'kidlash kerakki, foiz stavkalarini subsidiyalash bo'yicha to'lovlar faqat ipoteka krediti amalda berilgandan so'nggina boshlanadi. Bu esa mablag'larning samarali va oqilona sarflanishini ta'minlashga xizmat qiladi.

Субсидируемые средства используются в качестве первоначального взноса
В Республике Узбекистан продолжаются работы по решению жилищной проблемы и улучшению условий жизни населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
На основании нового указа Президента с 1 июля 2024 года в экспериментальном порядке запускается система целевых ипотечных депозитов. Это нововведение представляет собой значительное облегчение, особенно для граждан, которым выделены государственные субсидии.
Основная цель — упростить процесс внесения первоначального взноса для покупателей и расширить их финансовые возможности. Согласно новому порядку, лица, имеющие право на получение субсидии, смогут открыть специальные счета в банках.
Сумма субсидии, выделенная из государственного бюджета, будет зачислена на этот счет в качестве начального капитала. Банки же будут начислять доход на средства, находящиеся на этом счете, исходя из процентных ставок рыночных условий.
Это дает гражданам возможность приумножить свои средства и значительно быстрее накопить необходимую сумму для покупки жилья. Срок данного накопления установлен в двенадцать месяцев, и если за это время не будет заключен договор купли-продажи жилья, средства будут возвращены.
При этом личные накопления гражданина возвращаются ему, а государственная субсидия и начисленные на нее проценты перечисляются обратно в бюджет. Подробное регламентирование эксперимента и все правила планируется утвердить до 1 июня 2024 года.
Следует особо отметить, что выплаты по субсидированию процентных ставок начинаются только после фактического предоставления ипотечного кредита. Это способствует эффективному и рациональному использованию средств.