O'zbekiston Respublikasi bo'ylab 13 va 14 mart kunlari umumxalq xayriya hashari o'tkazilishi rejalashtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Obod yurt mahalladan boshlanadi degan shior ostida tashkil etilayotgan bu katta ishlar davlatimizning barcha hududlarini qamrab oladi. O'zbekiston mahalla uyushmasining ma'lumotlariga ko'ra, ushbu kunlarda aholi yashaydigan ko'chalar, xonadonlar, qabristonlar hamda muqaddas ziyoratgohlar tartibga keltiriladi va tozalash ishlari amalga oshiriladi.
Hashar doirasida bolalar o'yin maydonchalarini ta'mirlash, daraxtlar va butalarga shakl berish hamda Yashil makon umummilliy loyihasi doirasida yangi ko'chatlar ekish rejalashtirilgan. Shuningdek, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning holidan xabar olish, ularning uy-joy sharoitlarini yaxshilashga ko'maklashish ham tadbirning asosiy yo'nalishlaridan biri hisoblanadi.
Ko'ngillilar va obodonlashtirish xizmatlari hamkorligida amalga oshiriladigan bu xayrli ishlar yurtimizda qaynab turgan o'zaro yordam an'analarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Bahor fasliga tayyorgarlik ko'rish, hududlarni toza va ozoda saqlash maqsadida o'tkazilayotgan ushbu katta ishlar barcha yurtdoshlarimizni faol ishtirok etishga chaqiradi.
Hashar nafaqat atrof-muhitni obod qilish, balki mahallalarda ahillik va hamjihatlik muhitini yanada kuchaytirishga qaratilgan jamiyatimizning yirik tadbiridir. Har bir fuqaroning ishtiroki mahallamizni chiroyli va yashil qilishda katta ahamiyatga ega bo'ladi.

В Узбекистане 13 и 14 марта пройдет общенародный благотворительный субботник
В Республике Узбекистан запланировано проведение общенародного благотворительного субботника 13 и 14 марта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Организуемые под лозунгом «Украсить страну начинают с микрорайона» масштабные работы охватят все регионы нашей страны. Согласно информации Союза «Махалла» Узбекистана, в эти дни будут приведены в порядок и очищены улицы, дворы, кладбища и священные места паломничества, где проживает население.
В рамках субботника планируется ремонт детских игровых площадок, формирование кроны деревьев и кустарников, а также посадка новых саженцев в рамках общенационального проекта «Зеленое пространство». Кроме того, одним из основных направлений мероприятия является забота о нуждающихся в социальной поддержке семьях и помощь им в улучшении жилищных условий.
Эти добрые дела, реализуемые при сотрудничестве волонтеров и служб благоустройства, послужат дальнейшему укреплению традиций взаимопомощи, царящих в нашей стране. Проводимые в целях подготовки к весеннему сезону и поддержания чистоты и порядка на территориях масштабные работы призывают всех сограждан к активному участию.
Субботник является крупным мероприятием нашего общества, направленным не только на благоустройство окружающей среды, но и на дальнейшее укрепление атмосферы единства и согласия в микрорайонах. Участие каждого гражданина имеет большое значение для того, чтобы сделать наш район красивым и зеленым.