Davlat statistika qo'mitasining e'lon qilgan rasmiy ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yilda Toshkent shahri hududida ta'lim xizmatlari sohasi jadal rivojlanib, umumiy hajmi 18,8 trillion so'mni tashkil etgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim ko'rsatkich bo'yicha poytaxt tumanlari orasida Chilonzor tumani boshqa hududlardan ustun kelib, mutlaq yetakchi o'ringa ega bo'ldi. Mazkur tumanda ta'lim muassasalari va xizmat ko'rsatuvchilar faoliyati natijasida 2,99 trillion so'mlik yirik hajmga erishilgan.
Bu holat tumanning ta'lim infratuzilmasi va xizmatlar bozori salohiyati namoyon etuvchi katta yutuqdir. Reytingning eng yuqori pog'onalarida Yunusobod va Olmazor tumanlari ham qatnashmoqda.
Ushbu ikki hududda ta'lim xizmatlari hajmi mos ravishda 2,19 trillion va 2,15 trillion so'mni tashkil etgan. Mutaxassislar fikricha, aynan shu tumanlarda oliy ta'lim muassasalari, xususiy maktablar va zamonaviy o'quv markazlarining soni ko'pligi ta'lim bozori rivojiga ijobiy ta'sir ko'rsatgan.
Mirzo Ulug'bek, Mirobod va Shayxontohur kabi tumanlarda ham ta'lim sohasi barqaror o'sishni davom ettirmoqda. Ularda ko'rsatilgan xizmatlar hajmi mos ravishda 1,77 trillion, 1,48 trillion va 1,41 trillion so'mni tashkil etgan.
Yakkasaroy tumani esa 1,08 trillion so'mlik ko'rsatkich bilan o'zining ijobiy dinamikasini saqlab qolgan. Biroq, shahar bo'ylab ta'lim xizmatlari rivojlanish darajasi barcha hududlarda bir tekis emasligi ham kuzatilmoqda.
Eng past ko'rsatkichlarga Sergeli, Yangihayot va Bektemir tumanlarida duch kelindi. Xususan, Sergeli tumani uchun bu raqam 291,9 milliard so'mni, Yangihayot tumani uchun esa 213,1 milliard so'mni tashkil etdi.
Eng kichik hajm Bektemir tumanida qayd etilib, u yerda ta'lim xizmatlari umumiy miqdori 43,8 milliard so'm atrofida bo'lgan. Ushbu farqlar kelgusi yillarda hududlararo muvozanatni ta'minlash va barqaror rivojlanish strategiyalarini ishlab chiqishda muhim ahamiyatga ega.

Учреждения образования района Чиланзор занимают лидирующие позиции в Ташкенте
Согласно официальным данным Государственного комитета по статистике, в 2025 году сфера образовательных услуг на территории города Ташкент стремительно развивалась, достигнув общего объема в 18,8 триллиона сумов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По этому важному показателю среди районов столицы Чилонзорский район вышел вперед, заняв абсолютное лидирующее положение. В данном районе благодаря деятельности образовательных учреждений и поставщиков услуг был достигнут значительный объем в 2,99 триллиона сумов.
Этот факт является крупным достижением, демонстрирующим потенциал образовательной инфраструктуры и рынка услуг района. В верхней части рейтинга также находятся районы Юнусобод и Олмазор.
В этих двух районах объем образовательных услуг составил соответственно 2,19 триллиона и 2,15 триллиона сумов. По мнению экспертов, именно большое количество высших учебных заведений, частных школ и современных учебных центров в этих районах оказало положительное влияние на развитие рынка образования.
В таких районах, как Мирзо Улугбек, Мирабад и Шайхонтохур, также продолжается устойчивый рост в сфере образования. Объем оказанных услуг там составил соответственно 1,77 триллиона, 1,48 триллиона и 1,41 триллиона сумов.
Район Яккасарой сохранил свою положительную динамику с показателем в 1,08 триллиона сумов. Однако наблюдается и неравномерность уровня развития образовательных услуг по всему городу.
Наименьшие показатели были зафиксированы в районах Сергели, Янгиахат и Бектемир. В частности, для района Сергели эта цифра составила 291,9 миллиарда сумов, а для района Янгиахат — 213,1 миллиарда сумов.
Минимальный объем был зафиксирован в районе Бектемир, где общий объем образовательных услуг составил около 43,8 миллиарда сумов. Эти различия имеют важное значение для обеспечения межрайонного баланса и разработки стратегий устойчивого развития в предстоящие годы.