Oliy ta'lim tizimida yangi va insonparvarlik ruhiga to'la o'zgarishlar amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026-2027-o'quv yilidan boshlab homilador talaba-qizlar va uch yoshgacha bo'lgan farzandini tarbiyalayotgan talabalar uchun o'qishni davom ettirishga qulay shart-sharoitlar yaratiladi. Ushbu choralar ularning ta'lim yo'lidan voz kechmasligi va kelajakda oliy malakali mutaxassis sifatida jamiyatga xizm qilishi uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Hozirgacha o'quv jarayonida kursdan qolib yoki talabalar safidan chiqarilgan ayrim shaxslar uchun istisno tariqasida yangi imkoniyatlar belgilanmoqda. Agar talaba fanlarni o'zlashtirish bo'yicha qiyinchilikka duch kelsa, unga farqni to'ldirish vaqtini qo'shimcha beriladi.
Shu bilan birga, ular uchun mustaqil ravishda bilim olish qulay bo'ladigan barcha zaruriy shartlar ham ta'minlangan holatda bo'ladi. Bu esa talabalarning o'z vaqtida ta'limni yakunlashiga katta yordam beradi.
Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi kelajakda joriy etilishi lozim bo'lgan bir qator takliflarni uch oy ichida Vazirlar Mahkamasiga taqdim etishi kerak. Jumladan, akademik ta'til davrida homiladorlar va kichik farzandli talabalar o'z xohishiga ko'ra masofaviy ta'lim shaklida darslarga qatnashish imkoniyati beriladi.
Bu usul ularning oilaviy vazifalarini bajarish bilan bir vaqtda o'qishni ham tashlab qo'yishmasligi uchun mo'ljallangan. Shuningdek, masofaviy ta'lim orqali kadrlar tayyorlash bo'yicha qabul ko'rsatkichlarini oshirish ham rejalashtirilmoqda.
Bu esa ushbu toifadagi talabalar uchun o'qish joylari sonini kengaytirishga xizmat qiladi. Oxirgi va eng muhim jihat shundaki, akademik ta'tilga chiqqan yoki vaqtincha o'qishdan uzoqlashgan homilador talabalar hamda uch yoshgacha bo'lgan farzandli talabalar haqida alohida statistik ma'lumotlar yuritiladi.
Bu esa kelajakda ushbu masalaga davlat tomonidan yanada aniq va samarali yondashuvni ta'minlashga imkon beradi. Barcha tadbirlar maqsadi – har bir talabaga adolatli va teng imkoniyatlar yaratishdir.

Условия обучения смягчаются для беременных и студентов с детьми
В системе высшего образования планируется внедрение новых и гуманистических изменений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Начиная с 2026-2027 учебного года будут созданы благоприятные условия для продолжения обучения беременными студентками и студентами, воспитывающими детей до трех лет. Эти меры имеют важное значение для того, чтобы они не прерывали свое обучение и в будущем служили обществу как высококвалифицированные специалисты.
Для некоторых лиц, которые ранее отставали в учебе или были исключены из числа студентов, предусматриваются новые возможности в виде исключения. Если студент испытывает трудности с освоением предметов, ему предоставляется дополнительное время для ликвидации академической задолженности.
При этом будут обеспечены все необходимые условия, чтобы они могли самостоятельно получать знания в комфортной обстановке. Это значительно поможет студентам вовремя завершить обучение.
Министерство высшего образования, науки и инноваций должно в течение трех месяцев представить Кабинету Министров ряд предложений, которые необходимо внедрить в будущем. В частности, беременным студенткам и студентам с маленькими детьми во время академического отпуска будет предоставлена возможность по своему желанию посещать занятия в форме дистанционного обучения.
Этот метод направлен на то, чтобы они могли выполнять свои семейные обязанности и при этом не прерывать учебу. Также планируется увеличение показателей приема по подготовке кадров через дистанционное обучение.
Это послужит расширению количества учебных мест для данной категории студентов. Последним и самым важным аспектом является то, что будет вестись отдельная статистическая информация о беременных студентках и студентах с детьми до трех лет, которые ушли в академический отпуск или временно прекратили обучение.
Это позволит обеспечить более точный и эффективный государственный подход к данной проблеме в будущем. Цель всех мероприятий – создание справедливых и равных возможностей для каждого студента.