O'zbekiston Respublikasi Transport vazirligi tomonidan qabul qilingan yangi qarorga muvofiq, joriy yilning o'n mart kuni dan boshlab Birlashgan Arab Amirliklari va Saudiya Arabistoni yo'nalishlariga ikki tomonlama yo'lovchi tashuvchi reyslar qayta tiklanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim farmon mamlakatimiz hududida faoliyat yuritayotgan barcha milliy va xorijiy aviakompaniyalarga rasmiy hujjat orqali yetkazib berildi. Eslatib o'tish joizki, Yaqin Sharqdagi vaziyatning murakkablashuvi va havo hududining vaqtincha yopilishi tufayli O'zbekiston musulmonlari idorasi hamda turizm operatorlari tomonidan tashkil etilgan Umra safarlari bir mart kuni dan vaqtincha to'xtatilgan edi.
Endi esa shu savollar yechimiga erishildi va ziyorat safarlari davom etishi uchun imkoniyat yaratildi. Rasmiy ko'rsatmalarga binoan, havo kompaniyalari parvozlarni amalga oshirishda xalqaro havo qatnovlari qoidalari, xavfsizlik talablari hamda Saudiya Arabistoni va BAA vakolatli organlari tomonidan belgilangan barcha tartib-qoidalarga qat'iy rioya etishlari shart.
Ayniqsa, Saudiya Arabistoniga yo'l olayotgan reyslarda Umra mavsumi yakunlanayotgani va Haj 2026 yilgi mavsum boshlanishidan oldin barcha ziyoratchilar mamlakat hududini tark etishi lozimligi alohida ta'kidlangan. Bu talab ziyoratchilarning safar rejasini to'g'ri tashkil etishda muhim ahamiyat kasb etadi va ularning muddatidan oshib qolmasligini ta'minlaydi.
Transport vazirligi tomonidan berilgan ushbu ruxsat ko'plab o'zbekistonlik ziyoratchilar va sayyohlar uchun xushxabar bo'ldi. Hozirgi kunda aviakompaniyalar parvozlar jadvalini qayta ko'rib chiqish va yo'lovchilarga qulaylik yaratish maqsadida o'z faoliyatlarini muvofiqlashtirmoqda.
Ziyoratchilardan o'zlariga tegishli turoperatorlar bilan bog'lanib, parvozlar vaqti va tartibi haqida aniq ma'lumot olishlari so'raladi. Vazirlik vaziyatni doimiy nazoratda tutib, parvozlar xavfsizligini ta'minlash bo'yicha barcha zarur choralarni ko'rmoqda.
Shu bilan birga, aholi o'zlarining safar rejalashuvini ehtiyotkorlik bilan amalga oshirishlari tavsiya etiladi.

Согласно новому решению, принятому Министерством транспорта Республики Узбекистан, с 10 марта текущего года возобновляются двусторонние пассажирские рейсы в направлении Объединенных Арабских Эмиратов и Саудовской Аравии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное важное распоряжение официально доведено до всех национальных и иностранных авиакомпаний, осуществляющих деятельность на территории нашей страны. Напоминаем, что из-за усложнения ситуации на Ближнем Востоке и временного закрытия воздушного пространства паломнические поездки в Умру, организованные Исламским управлением мусульман Узбекистана и туристическими операторами, были временно приостановлены с 1 марта.
Теперь эти вопросы решены, и созданы возможности для продолжения паломнических поездок. Согласно официальным инструкциям, авиакомпании при осуществлении полетов обязаны строго соблюдать правила международных воздушных перевозок, требования безопасности, а также все регламенты, установленные компетентными органами Саудовской Аравии и ОАЭ.
Особый акцент сделан на том, что в рейсах, следующих в Саудовскую Аравию, необходимо учитывать завершение сезона Умры и то, что все паломники должны покинуть территорию страны до начала сезона Хаджа 2026 года. Это требование имеет важное значение для правильного планирования поездок паломниками и гарантирует, что они не останутся сверх установленного срока.
Данное разрешение, выданное Министерством транспорта, стало хорошей новостью для многих узбекских паломников и туристов. В настоящее время авиакомпании пересматривают расписание полетов и координируют свою деятельность с целью создания удобства для пассажиров.
Паломникам рекомендуется связаться со своими туроператорами для получения точной информации о времени и порядке проведения полетов. Министерство постоянно контролирует ситуацию и принимает все необходимые меры по обеспечению безопасности полетов.