Turkiy davlatlar tashkiloti huzuridagi Fatvo kengashi so'nggi yig'ilishida Ramazon hayiti bayramining kelasi yil 20 mart sanasiga to'g'ri kelishi ehtimoli haqida ma'lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu xabarni xalqimiz uchun ayniqsa muhim bo'lishining sababi shundaki, O'zbekiston musulmonlari idorasi ham aytilgan kengashning to'liq huquqli a'zolaridan biri hisoblanadi. Shu bois, kengashning qabul qilgan qarori va bayram sanasi bo'yicha bergan xulosalari yurtimizda ham katta ahamiyat kasb etadi.
Agar kelgusi kunlarda O'zbekiston musulmonlari idorasi ham ushbu sanani tasdiqlab chiqsa, demak bu yilgi muborak Ramazon oyimiz 29 kunda yakun topishi lozim bo'ladi. Bu holat taqvimiy jihatdan ham, xalqimizning hayoti uchun ham qiziqarli o'zgarishlar keltirib chiqarishi mumkin.
Ramazon oyining qisqa davom etishi ayrim odamlarga hayotiy jihatdan qulaylik yaratishi bilan birga, bayramning tezroq kelib yetishini anglatadi. Hozirgi kunda jamiyatda ushbu savol atrofida qizg'in munozaralar kuzatilmoqda.
Ko'p oila a'zolari va diyonat sohasi vakillari rasmiy ma'lumotni sabrsizlik bilan kutib qolishgan. Chunki bayram sanasining aniq belgilanishi har bir musulmon uchun ibodatni to'g'ri bajarish va bayramni shodlik bilan kutib olish imkonini beradi.
Shu bois, kelgusi kunlarda O'zbekiston musulmonlari idorasidan chiqadigan rasmiy bayonot xalqimiz uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega bo'ladi. Har bir fuqaro bu kuni barcha masalalar o'z joyiga qo'yilishini va bayramning xursandchilik bilan o'tkazilishiga umid qilmoqda.

Праздник Ураза-байрам в следующем году может выпасть на 20 марта
Совет по фетвам при Организации тюркских государств на своем последнем заседании сообщил о вероятности того, что праздник Ураза-байрам в следующем году выпадет на 20 марта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно важным для нашего народа является тот факт, что Управление мусульман Узбекистана также является полноправным членом данного совета. Поэтому решения, принятые советом, и его выводы относительно даты праздника имеют большое значение и в нашей стране.
Если в ближайшие дни Управление мусульман Узбекистана также подтвердит эту дату, то это означает, что наш священный месяц Рамадан в этом году должен завершиться на 29-й день. Эта ситуация может привести к интересным изменениям как с календарной точки зрения, так и для жизни нашего народа.
Короткая продолжительность месяца Рамадан, создавая определенные удобства в быту для некоторых людей, также означает более раннее наступление праздника. В настоящее время в обществе наблюдаются жаркие дискуссии вокруг этого вопроса.
Многие члены семей и представители религиозной сферы с нетерпением ждут официальной информации. Ведь точное определение даты праздника дает возможность каждому мусульманину правильно совершать поклонение и радостно встретить праздник.
Поэтому официальное заявление, которое будет сделано Управлением мусульман Узбекистана в ближайшие дни, приобретет решающее значение для нашего народа. Каждый гражданин надеется, что в этот день все вопросы будут решены, и праздник пройдет с радостью.