Ko‘chmas mulk va transport savdosi uchun yangi elektron tizim joriy etildi
Adliya vazirligi ko‘chmas mulk va transport vositalarini sotib olish jarayonlarini yanada soddalashtirish va shaffoflikni ta’minlash maqsadida yangi nizomni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hujjat notariuslar va banklar o‘rtasida elektron ma’lumot almashish tartibini belgilab beradi. Kuzatuvlarga ko‘ra, 2026-yilning birinchi aprelidan boshlab ko‘chmas mulk obyektlari hamda ishlab chiqarilganiga o‘n yildan oshmagan M, N, O va G toifalariga kiruvchi transport vositalari savdosi xuddi shu elektron tizim orqali amalga oshiriladi.
Yangilikning mohiyati shundaki, kelajakda taraflar o‘rtasidagi moliyaviy hisob-kitoblarning to‘g‘ri va o‘z vaqtida amalga oshirilganligini notariuslar shaxsan tekshirish o‘rniga, banklardan keladigan elektron ma’lumotlar asosida tasdiqlaydilar. Bu jarayonda xaridor yoki uning vakili avval bankka murojaat qilib, shartnoma bo‘yicha kelishilgan mablag‘larni maxsus eskrou hisobvarag‘iga joylashtiradi.
Agar to‘lov kredit mablag‘lari hisobidan amalga oshirilayotgan bo‘lsa, kredit beruvchi bank notariusga avtomatik tarzda elektron xabar yuboradi. Notariuslar esa shartnoma imzolash paytida faqat eskrou hisobvarag‘ida mablag‘larning mavjudligini elektron tizim orqali tekshirib oladilar va keyin hujjatni tasdiqlaydilar.
Shundan so‘ng, pul mablag‘lari sotuvchining hisobvarag‘iga o‘tkaziladi yoki uning so‘roviga binoan naqd pul shaklida topshiriladi. Mazkur tizim qo‘llab olinishi xarid va sotuv jarayonlarini tezlashtiradi, xatoliklarni kamaytiradi va aholiga qo‘shimcha imkoniyatlar yaratadi.

Министерство юстиции зарегистрировало новый регламент с целью дальнейшего упрощения процессов покупки недвижимости и транспортных средств, а также обеспечения прозрачности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ устанавливает порядок электронного обмена информацией между нотариусами и банками. Согласно наблюдениям, с первого апреля 2026 года торговля объектами недвижимости и транспортными средствами категорий M, N, O и G, произведенными не более десяти лет назад, будет осуществляться через ту же электронную систему.
Суть нововведения заключается в том, что в будущем нотариусы будут подтверждать правильность и своевременность проведения финансовых расчетов между сторонами на основе электронных данных из банков, вместо того чтобы проверять это лично. В рамках этого процесса покупатель или его представитель сначала обращается в банк и размещает согласованные по договору средства на специальный эскроу-счет.
Если оплата производится за счет кредитных средств, выдающий кредит банк автоматически отправляет электронное уведомление нотариусу. Нотариусы же в момент подписания договора проверяют наличие средств на эскроу-счете через электронную систему и только затем заверяют документ.
После этого денежные средства переводятся на счет продавца или выдаются ему в наличной форме по его запросу. Внедрение данной системы ускоряет процессы покупки и продажи, снижает количество ошибок и создает дополнительные возможности для населения.