Bugun, 18-mart kuni O‘zbekiston nomidan birodar Afg‘oniston xalqiga insonparvarlik yordami ko‘rsatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yordam Ramazon hayiti munosabati bilan amalga oshirildi va ikki davlat o‘rtasidagi yaqin qo‘shnichilik hamda do‘stlik aloqalarini mustahkamlashga qaratildi. Yukning umumiy vazni 290 tonnadan oshib, unda un, guruch, bug‘doy, o‘simlik yog‘i, tez tayyorlanadigan oziq-ovqat mahsulotlari, makaron, shakar va boshqa oziq-ovqatlar mavjud bo‘ldi.
Bu insonparvarlik yuki Hayraton shahrida rasmiy ravishda topshirildi. Marosimda Balx viloyati gubernatori o‘rinbosari Mavlaviy Abu Idris, Tashqi ishlar vazirligi Balx viloyati bo‘linmasi rahbarlari hamda Hayraton shahar hokimligi vakillari ishtirok etdi.
Ular O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga afg‘on xalqini doimiy qo‘llab-quvvatlagani uchun samimiy minnatdorchilik bildirdi. Shuningdek, O‘zbekistonning Afg‘onistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Oybek Usmanov hamda Surxondaryo viloyati hokimi Ulug‘bek Qosimov tadbirda faol qatnashdi.
Bu insonparvarlik yordami ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik rishtalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан оказал помощь Афганистану по случаю праздника Рамазан
Сегодня, 18 марта, от имени Узбекистана братскому народу Афганистана была оказана гуманитарная помощь. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта помощь была оказана по случаю праздника Рамазан и направлена на укрепление близких соседских и дружеских отношений между двумя странами. Общий вес груза превысил 290 тонн, в него вошли мука, рис, пшеница, растительное масло, быстрорастворимые продукты питания, макароны, сахар и другие продукты питания.
Эта гуманитарная помощь была официально передана в городе Хайратон. В церемонии приняли участие заместитель губернатора провинции Балх Мавлавий Абу Идрис, руководители отделения Министерства иностранных дел в провинции Балх, а также представители администрации города Хайратон.
Они выразили искреннюю благодарность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за постоянную поддержку афганского народа. Также в мероприятии активно участвовали чрезвычайный и полномочный посол Узбекистана в Афганистане Ойбек Усманов и хоким провинции Сурхандарья Улугбек Касымов.