O‘zbekistonda muborak Ramazon hayiti 20 mart sanasiga to‘g‘ri kelishi ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Adliya vazirligining “Huquqiy axborot” kanali orqali rasmiy xabar berildi. Oldinroq Ramazon oyi 19 fevraldan boshlangan bo‘lsa-da, hayit sanasi yuzasidan O‘zbekiston musulmonlari idorasi va Din ishlari bo‘yicha qo‘mita hali rasmiy bayonot bermagan edi.
Prezident qarori ham e’lon qilinmagan paytda, vazirlik ushbu sanani ma’lum qildi. Ma’lum qilinishicha, 20 mart, juma kuni Ramazon hayiti nishonlanadi.
21 mart, shanba kuni Navro‘z bayrami bo‘lib o‘tadi. 22 mart, yakshanba kuni esa dam olish kuni hisoblanadi.
Bundan tashqari, 23 mart, dushanba kuni 5 kunlik ish haftasida ishlovchilar uchun qo‘shimcha dam olish kuni sifatida belgilangan. Shunday qilib, yurtdoshlarimiz uchun kutilayotgan bayram sanalari aniq bo‘ldi.
Barcha fuqarolar Ramazon hayitini va Navro‘z bayramini quvonch va shodiyona ruhda qarshi olishga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu bayramlar o‘zbek xalqining milliy va diniy qadriyatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Bayram kunlarida oilalar birlashib, mehr-oqibat va do‘stlik rishtalari mustahkamlanadi. Shuningdek, davlat tomonidan belgilangan dam olish kunlari aholining farovonligi va dam olishiga qulaylik yaratadi.
Shu bois, barcha yurtdoshlarimizni yaqinlashib kelayotgan Ramazon hayiti va Navro‘z bayrami bilan samimiy tabriklaymiz. Bayram kunlarini sog‘lik va tinchlik bilan o‘tkazish, o‘zaro hurmat va mehr-muhabbatni rivojlantirish har birimizning burchimizdir.

В Узбекистане праздник Рамазан будет отмечаться 20 марта
В Узбекистане объявлено, что священный праздник Рамазан-Хайит приходится на 20 марта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальное сообщение было опубликовано через канал Министерства юстиции «Правовая информация». Ранее, хотя месяц Рамазан начался 19 февраля, Управление мусульман Узбекистана и Комитет по делам религий еще не делали официальных заявлений относительно даты праздника.
В то время как указ президента еще не был опубликован, министерство объявило эту дату. Сообщается, что Рамазан-Хайит будет отмечаться в пятницу, 20 марта.
21 марта, в субботу, будет отмечаться праздник Навруз. 22 марта, в воскресенье, считается выходным днем.
Кроме того, 23 марта, в понедельник, установлен дополнительный выходной день для работников с пятидневной рабочей неделей. Таким образом, даты предстоящих праздников для наших соотечественников стали известны.
Все граждане готовятся встретить Рамазан-Хайит и праздник Навруз в радостной и праздничной атмосфере. Эти праздники способствуют укреплению национальных и религиозных ценностей узбекского народа.
В праздничные дни семьи объединяются, укрепляются связи любви и дружбы. Также выходные, установленные государством, создают удобства для благополучия и отдыха населения.
Поэтому мы искренне поздравляем всех наших соотечественников с приближающимися праздниками Рамазан-Хайит и Навруз. Проведение праздничных дней в здоровье и мире, развитие взаимного уважения и любви — наш общий долг.