Adliya vazirligi o‘rta maxsus ta’lim muassasalarida yakuniy davlat attestatsiyasini o‘tkazish tartibini belgilovchi nizomga qo‘shimcha va o‘zgartirishlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda, yakuniy attestatsiya sinovlarida xorijiy tillar va umumta’lim fanlari bo‘yicha milliy yoki xalqaro sertifikatga ega bo‘lgan o‘quvchilar ushbu fanlardan davlat imtihonini topshirmaydi va ularga maksimal ball beriladi. Yakuniy attestatsiyani uch yil davomida topshirmagan o‘quvchilarga davlat namunasidagi guvohnoma olish uchun eksternt shaklda imtihon topshirish huquqi beriladi.
Shuningdek, yakuniy attestatsiya jarayonida yuzaga kelgan shikoyatlarni ko‘rib chiqish uchun apellyatsiya komissiyasi tashkil etiladi. O‘quvchilar imtihon natijalari e’lon qilingan kundan boshlab uch ish kuni ichida apellyatsiya berishlari mumkin.
Apellyatsiya jarayonida o‘quvchining olgan ballari kamaytirilmaydi. Bu tartib o‘quvchilarning huquqlarini himoya qilish va adolatli baholashni ta’minlashga qaratilgan.

В итоговой аттестации признаются сертификаты иностранных языков
Министерство юстиции зарегистрировало дополнения и изменения к положению, регулирующему порядок проведения итоговой государственной аттестации в учреждениях среднего специального образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь учащиеся, имеющие национальный или международный сертификат по иностранным языкам и общеобразовательным предметам, не сдают государственный экзамен по этим предметам и получают максимальный балл. Учащиеся, не сдавшие итоговую аттестацию в течение трёх лет, получают право сдавать экзамен в форме экстерната для получения государственного образца свидетельства.
Кроме того, для рассмотрения жалоб, возникших в процессе итоговой аттестации, создаётся апелляционная комиссия. Учащиеся могут подавать апелляцию в течение трёх рабочих дней с момента объявления результатов экзаменов.
В процессе апелляции баллы учащегося не уменьшаются. Этот порядок направлен на защиту прав учащихся и обеспечение справедливой оценки.