Ish haftasi oxirida O‘zbekistonda issiq ob-havo hukm suradi
Ish haftasining oxirgi kunlarida O‘zbekiston hududining katta qismida asosan quyoshli va quruq ob-havo hukm surishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zgidromet xabariga ko‘ra, respublikamizning deyarli barcha joylarida issiq va qulay sharoitlar saqlanib turadi. Bu esa aholi uchun ochiq havoda dam olish, sayohat qilish va turli xil tadbirlarni o‘tkazish uchun ajoyib imkoniyatni yaratadi.
Kunning ko‘p qismi quyosh nurli bo‘lib, bulutlar kamdan-kam uchraydi. Biroq, 26 mart va 27 martga o‘tar kechada ob-havo holati bir oz o‘zgarishi mumkin.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida, shuningdek, tog‘oldi hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli mavjud. Baland tog‘li joylarda esa havo harorati pastroq bo‘lgani uchun yog‘inlar qor shaklida tushishi ham mumkin.
Shu sababli ushbu hududlarda harakatlanayotganlar ehtiyot bo‘lishlari lozim. Havo harorati kechtalarda o‘n dan o‘n besh daraja gacha, kunduzlari esa yigirma uchdan yigirma sakkiz darajagacha isishi kutilmoqda.
Respublikamizning shimoliy qismlari va ch’ol hududlarida harorat ba’zan o‘ttiz ikki darajagacha ko‘tarilishi mumkin. Shamol tezligi odatda yettidan on ikki metr soniyagacha bo‘ladi, ammo ba’zi joylarda ushbu ko‘rsatkich on sakkiz metr soniyagacha yetishi mumkin.
Kuchli shamol tufayli ayrim hududlarda chang va to‘zon ko‘tarilishi ham kuzatilishi ehtimoldan xoli emas. Toshkent shahri uchun haftaning oxirgi kunlari juda qulay bo‘ladi.
Shaharda yomg‘ir yog‘masligi kutilmoqda. Yigirma to‘rt va yigirma besh mart kunlari havo harorati yigirma uchdan yigirma olti darajani tashkil etadi, yigirma yettinchi kuni esa harorat o‘sib, yigirma sakkizdan yigretta tish darajagacha yetishi mumkin.
Kechalari esa harorat o‘n dan o‘n besh daraja atrofida bo‘ladi. Ushbu ob-havo sharoitlari ham aholi uchun, ham sayyohlar uchun juda qulaydir.
Ochiq havoda dam olish, tabiatni ko‘rish va sport bilan shug‘ullanish uchun ajoyib kunlar bo‘ladi. Har birimiz ushbu qulay paytdan to‘liq foydalanib, salomatligimizni mustahkamlashimiz mumkin.
Ob-havo o‘zgarishlarini doimiy kuzatib borish hamda kerakli choralarni ko‘rish har doim foydali bo‘ladi.

В конце рабочей недели в Узбекистане будет жаркая погода
В последние дни рабочей недели на большей части территории Узбекистана ожидается преимущественно солнечная и сухая погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Узгидромета, в большинстве регионов республики сохранится жаркая и комфортная погода. Это создаст отличные возможности для отдыха на свежем воздухе, путешествий и проведения различных мероприятий.
Большую часть дня будет солнечно, облаков будет мало. Однако в ночь с 26 на 27 марта погодные условия могут немного измениться.
В Бухарской и Навоийской областях, а также в предгорных районах возможен кратковременный дождь и гроза. В высокогорных местностях из-за более низких температур осадки могут выпасть в виде снега.
Поэтому находящимся в этих районах следует быть осторожными. Ночью температура воздуха ожидается от десяти до пятнадцати градусов, днем — от двадцати трех до двадцати восьми градусов.
В северных частях республики и в пустынных районах температура местами может подняться до тридцати двух градусов. Скорость ветра обычно составит от семи до двенадцати метров в секунду, однако в некоторых местах этот показатель может достигать восемнадцати метров в секунду.
Из-за сильного ветра в отдельных районах возможно поднятие пыли и песчаных бурь. Для города Ташкент последние дни недели будут очень комфортными.
В городе дожди не ожидаются. 24 и 25 марта температура воздуха составит от двадцати трех до двадцати шести градусов, а 27-го числа температура поднимется и может достигнуть двадцати восьми градусов.
Ночью температура будет держаться в районе от десяти до пятнадцати градусов. Такие погодные условия будут удобны как для местных жителей, так и для туристов.
Это будут прекрасные дни для отдыха на свежем воздухе, созерцания природы и занятий спортом. Каждый из нас может в полной мере воспользоваться этим благоприятным моментом для укрепления здоровья.