O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent shahri hududida qurilishi rejalashtirilayotgan zamonaviy favvora majmuasi loyihasi bilan chuqur tanishdi va tadbirkorlar hamda mutaxassislar uchun muhim yo‘l-yo‘riqlar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari loyihaning har bir texnik va estetik tomonini diqqat bilan ko‘rib chiqib, uning kelajakdagi samaradorligi va xavfsizligiga alohida e’tibor qaratdi. Yangi Toshkentda barpo etiladigan bu inshoot qariyb sakkiz gektar yer maydonini egallaydi va unda suv havzasi, musiqa hamda vizual effektlar uyg‘unligi bilan ajralib turadigan dunyoga mashhur shoular o‘tkazish imkoniyati yaratiladi.
Loyiha doirasida suv havzasi olti barva uch gektarni tashkil etib, uning yarmidan ortig‘i ya’ni bir barva besh gektar maydonida musiqa, yorug‘lik va suv shoulari o‘tkazish uchun maxsus mo‘ljallangan. Majmua tarkibida yuz metrlik suzuvchi platforma va o‘n sakkiz besh metr radiusga ega bo‘lgan uch yuz oltmish darajali suv ekrani ham mavjud bo‘ladi.
Eng qiziqarli jihat shundaki, suv oqimi yuz metrlik balandlikkacha otib chiqadigan super favvora ham qurilishi kutilmoqda. Shuningdek, suv yuzasida turli xil tasvirlarni proyeksiya qilish, kuchli lazer nurlari va boshqa vizual effektlardan foydalanish orqali tomoshabinlar uchun unutilmas dam olish muhiti shakllantiriladi.
Texnik jihatdan nasoslar, elektr tizimlari va boshqa murakkab mexanizmlar yer ostidagi ikki qavatli maxsus inshootda joylashtiriladi. Bu esa tashqaridagi ko‘rinishni chiroyli saqlab qolishga va xavfsizlikni ta’minlashga imkon beradi.
Favvora atrofida esa yashil bog‘lar, dam olish zonasi hamda xizmat ko‘rsatish obyektlari tashkil etiladi. Prezident Shavkat Mirziyoyev loyihaning mazmun-mohiyatiga alohida urg‘u berib, zamonaviy savdo va ovqatlanish xizmatlarini yuqori sifatda tashkil etish muhimligini ta’kidladi.
Ushbu favvora majmuasi nafaqat shahar ko‘rinishini bezaydi, balki joriy yilgi Mustaqillik bayramida hamda kelajakda xalq va turistlar uchun zamonaviy dam olish makoniga aylanadi.

В Новом Ташкенте планируется строительство современного фонтанного комплекса
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подробно ознакомился с проектом современного комплекса фонтанов, планируемого к строительству в районе Нового Ташкента, и дал важные указания предпринимателям и специалистам. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства внимательно рассмотрел каждую техническую и эстетическую сторону проекта, уделив особое внимание его будущей эффективности и безопасности. Сооружение, которое будет возведено в Новом Ташкенте, займет около восьми гектаров земли и предоставит возможность проведения всемирно известных шоу с сочетанием водоема, музыки и визуальных эффектов.
В рамках проекта водоем займет шесть с половиной гектаров, из которых более половины, то есть один с половиной гектар, будет специально предназначен для проведения музыкальных, световых и водных шоу. В состав комплекса войдут плавающая платформа длиной сто метров и водный экран с радиусом восемнадцать с половиной метров и углом обзора триста шестьдесят градусов.
Самое интересное, что планируется строительство суперфонтана, струя которого будет подниматься на высоту до ста метров. Кроме того, на поверхности воды будут проецироваться различные изображения, а с помощью мощных лазерных лучей и других визуальных эффектов будет создана незабываемая атмосфера для зрителей.
С технической стороны насосы, электрические системы и другие сложные механизмы будут размещены в двухэтажном подземном сооружении. Это позволит сохранить красивый внешний вид и обеспечить безопасность.
Вокруг фонтана будут созданы зеленые сады, зоны отдыха и объекты обслуживания. Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность организации современных торговых и ресторанных услуг высокого качества.
Этот комплекс фонтанов не только украсит городской пейзаж, но и станет современным местом отдыха для жителей и туристов во время празднования Дня независимости в этом году и в будущем.