Boysun tumanidagi xalqqa ma’lum va sevimli bo‘lgan Yoshlar bog‘iga taniqli yozuvchi, xalqimizning buyuk farzandi Shukur Xolmirzayev nomi berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu muhim qaror Xalq deputatlari Boysun tumani kengashi tomonidan qabul qilindi va jamoatchilik e’tiboriga kiritildi. Ushbu qaror 2026 yilning 25 mart kuni e’lon qilingan bo‘lib, uning asosiy maqsadi buyuk yozuvchining nomi bilan bog‘ni abadiylashtirishdan iboratdir.
Qarorga muvofiq, bog‘ning yangi nomini rasmiy ro‘yxatdan o‘tkazish ishlari boshlangan. Buning uchun Kadastrlar palatasi tuman bo‘limi, statistika organlari hamda tuman hokimligi o‘rtasida yaqin hamkorlik o‘rnatilgan.
Ushbu tashkilotlar birgalikda elektron bazalarni yangilaydi va barcha tegishli hujjatlarga kerakli o‘zgartirishlarni kiritadi. Shu tariqa, bog‘ning yangi nomi barcha davlat reyestrlarida to‘g‘ri va aniq aks etadi.
Shuningdek, kelajakda bog‘ga kirish joylarida va ichki hududda Shukur Xolmirzayev nomi yozilgan yangi ko‘rsatkichlar va belgilar o‘rnatish rejalashtirilgan. Ushbu ishlar bosqichma-bosqich amalga oshiriladi va xalqimizning diqqat markazida bo‘lgan ushbu obyektning tashqi ko‘rinishi ham yangilanadi.
Qaror e’lon qilingan kunidan boshlab darhol kuchga kirgan. Bu hodisa o‘zimizning adabiy merosiga hurmatni ifodalaydi va yoshlar uchun namuna bo‘lishi kutilmoqda.
Shukur Xolmirzayevning ijodiy merosi shu tariqa Boysun tumanining burchagida jonli va abadiy ravishda saqlanib qoladi.

В Буюнеке Парк молодежи был назван в честь Шукура Холмирзаева
В Молодежном парке, известном и любимом народом в районе Бойсун, присвоено имя известного писателя, великого сына нашего народа Шукура Холмирзаева. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это важное решение было принято Советом народных депутатов Бойсунского района и доведено до общественности. Данное решение было опубликовано 25 марта 2026 года, и его основная цель — увековечить имя великого писателя в названии парка.
В соответствии с решением начаты работы по официальной регистрации нового названия парка. Для этого установлено тесное сотрудничество между районным отделом Кадастровой палаты, органами статистики и районной администрацией.
Эти организации совместно обновляют электронные базы данных и вносят необходимые изменения во все соответствующие документы. Таким образом, новое название парка будет правильно и точно отражено во всех государственных реестрах.
Кроме того, в будущем планируется установка новых указателей и знаков с именем Шукур Холмирзаев на входах в парк и внутри его территории. Эти работы будут выполняться поэтапно, и внешний вид этого объекта, находящегося в центре внимания нашего народа, также будет обновлен.
Решение вступило в силу с момента его опубликования. Это событие выражает уважение к нашему литературному наследию и ожидается, что станет примером для молодежи.
Творческое наследие Шукура Холмирзаева таким образом будет живо и навсегда сохранено в уголке Бойсунского района.