Nurafshon va Bektemir o‘rtasida ekspress avtobuslar harakatlanadi
Nurafshon shahri bilan Toshkentning Bektemir tumani o‘rtasida tezkor va qulay avtobus xizmatini yo‘lga qo‘yish uchun maxsus transport tizimi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Toshkent viloyati xalq deputatlari kengashining mart oyida qabul qilgan qarorida batafsil ma’lumot berilgan. Reja doirasida Toshkentdan Nurafshongacha bo‘lgan avtomobil yo‘li zamonaviy talablarga mos ravishda qayta ta’mirlanadi va unda ekspress avtobuslar harakatlanishi tashkil etiladi.
Ushbu muhim loyihani amalga oshirish bo‘yicha asosiy tashabbuskor sifatida Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi belgilangan. Tezkor harakatlanishni ta’minlash uchun yo‘lning o‘rtasida maxsus ajratilgan yo‘laklar quriladi.
Shu bilan birga, yo‘nalish bo‘ylab to‘qqizta zamonaviy va yopiq bekatlar barpo etiladi. Ushbu bekatlarda iqlim nazorati tizimi o‘rnatiladi, bu esa yo‘lovchilar uchun qulaylikni ta’minlaydi.
Bekatlar o‘rtasidagi masofa o‘rtacha 2,9 kilometrni tashkil etadi va bu tezkor harakatlanish uchun qulay sharoit yaratadi. Loyihaning umumiy qiymati taxminan 120 million AQSH dollarga baholanmoqda.
Moliyalashtirish manbalari sifatida xalqaro moliya institutlari va davlat byudjeti mablag‘lari jalb qilinadi. Loyihani amalga oshirishda buyurtmachi vazifasini Avtoyo‘linvest agentligi bajaradi.
Rejalarga ko‘ra, ushbu zamonaviy transport tizimi 2028-yil oxiriga qadar to‘liq ishga tushirilishi kutilmoqda. Bu loyiha aholi uchun transport xizmatlarini yaxshilash, vaqt tejash va shaharlararo aloqani rivojlantirishga katta hissa qo‘shadi.
Kelajakda bu yo‘nalish bo‘yicha harakatlanish tezligi oshadi va yo‘lovchilar soni ko‘payishi kutilmoqda.

Между Нурафшаном и Бектемиром курсируют экспресс-автобусы.
Для организации быстрого и удобного автобусного сообщения между городом Нурафшон и Бектемирским районом Ташкента будет внедрена специальная транспортная система. Об этом сообщает Zamin.uz.
Подробная информация об этом содержится в решении, принятом в марте Советом народных депутатов Ташкентской области. В рамках плана автомобильная дорога от Ташкента до Нурафшона будет реконструирована в соответствии с современными требованиями, и на ней будет организовано движение экспресс-автобусов.
Основным инициатором реализации этого важного проекта назначен Комитет автомобильных дорог. Для обеспечения быстрого движения в центре дороги будут построены специально выделенные полосы.
При этом вдоль маршрута будет возведено девять современных закрытых остановочных павильонов. В этих павильонах будут установлены системы климат-контроля, что обеспечит комфорт для пассажиров.
Расстояние между остановками в среднем составляет 2,9 километра, что создает удобные условия для быстрого движения. Общая стоимость проекта оценивается примерно в 120 миллионов долларов США.
В качестве источников финансирования будут привлечены средства международных финансовых институтов и государственного бюджета. Заказчиком реализации проекта выступает Агентство «Автойолинвест».
Согласно планам, запуск этой современной транспортной системы в полном объеме ожидается к концу 2028 года. Этот проект внесет значительный вклад в улучшение транспортных услуг для населения, экономию времени и развитие межгородского сообщения.