Bu taklif AQSH dollarini naqd pul shaklida sotib olish jarayonidagi tartiblarga oid bo‘lib, unda shaxsni tasdiqlovchi hujjat talabini kengaytirish nazarda tutilmoqda. Hozirgi vaqtda bitta shaxs bir xil kunda o‘z hujjatlarini taqdim etmasdan 100 AQSH dollarigacha naqd valyuta sotib olishi mumkin edi.
Endilikda esa bu chegara 500 AQSH dollarigacha ko‘tarish taklif qilinmoqda. Ushbu o‘zgarish tijorat banklariga mijozlarni ro‘yxatdan o‘tkazish va ularning shaxsini aniqlashda ancha samarali ishlash imkonini beradi.
Natijada, bank xodimlari valyuta savdolarini nazorat qilishda qulayroq bo‘ladi va xavfsizlik choralarini yanada samarali amalga oshirishlari mumkin bo‘ladi. Loyihada yana bir muhim qoida ham belgilangan.
Agar shaxsning bankda hisobvaraqi ochilmagan yoki hisobvaraqlardan foydalanmasdan qilingan operatsiyasi bazaviy hisoblash miqdorining 500 baravariga teng yoki undan oshib ketsa, bunday holatda ham shaxsni tasdiqlovchi hujjat taqdim etish shart bo‘ladi. Amalda bu chegara 175 million so‘mga teng keladi.
Demak, shu miqdordan yuqori pul mablag‘larini naqd shaklda o‘tkazishda yoki qabul qilishda hujjat taqdim etilishi lozim. Bu chora moliya bozorida noo‘rin harakatlarni kamaytirish va operatsiyalarning shaffofligini ta’minlashga xizmat qiladi.
Jamoatchilik muhokamasi 4-aprelga qadar davom etadi. Fuqarolar o‘z fikr va takliflarini erkin bildirishlari mumkin.
Bu jarayon iqtisodiyotdagi muammolarni hal qilishda xalq ovozi e’tiborga olinishini ko‘rsatadi. Qabul qilinadigan yangi tartiblar nafaqat aholi uchun qulaylik yaratadi, balki milliy moliya tizimining barqarorligini ham mustahkamlaydi.
Valyutani naqd xarid qilish jarayoni yanada oson va erkin bo‘lishi kutilmoqda. Buning natijasida bank xizmatlari sifatini oshirish va mijozlar huquqlarini himoya qilish qo‘shimcha imkoniyatlar paydo bo‘ladi.
Bu yo‘nalishdagi islohotlar davlatimizning moliya siyosatini yanada rivojlantirishga qaratilgan muhim qadamlardan biridir.

Центральный банк предложил расширить требования к документам при покупке долларов
Это предложение касается правил покупки наличных долларов США, предусматривающих расширение требований к удостоверяющим личность документам. В настоящее время одно лицо может купить наличную валюту до 100 долларов США в один и тот же день без предъявления документов.
Теперь предлагается увеличить этот лимит до 500 долларов США. Это изменение позволит коммерческим банкам более эффективно регистрировать клиентов и идентифицировать их личности.
В результате сотрудники банков смогут удобнее контролировать валютные операции и более эффективно осуществлять меры безопасности. В проекте также установлен еще один важный пункт.
Если у лица нет открытого счета в банке или операция проводится без использования счетов и сумма операции равна или превышает 500-кратный базовый расчетный показатель, в таком случае также потребуется предъявление удостоверяющего личность документа. На практике этот лимит составляет 175 миллионов сумов.
Таким образом, при переводе или приеме наличных средств свыше этой суммы необходимо предъявлять документы. Эта мера направлена на сокращение неправомерных действий на финансовом рынке и обеспечение прозрачности операций.
Общественное обсуждение продлится до 4 апреля. Граждане могут свободно выражать свои мнения и предложения.
Этот процесс показывает, что голос народа учитывается при решении экономических проблем. Принятые новые правила создадут удобства не только для населения, но и укрепят стабильность национальной финансовой системы.
Ожидается, что процесс покупки валюты наличными станет более простым и свободным. В результате появятся дополнительные возможности для повышения качества банковских услуг и защиты прав клиентов.
Реформы в этом направлении являются одним из важных шагов по дальнейшему развитию финансовой политики нашего государства.