Shifokorlar uchun imtiyozli uy-joy kreditlari tartibi belgilandi
Sog‘liqni saqlash vazirligi davlat tibbiyot muassasalarida o‘n besh yil va undan ortiq mehnat stajiga ega bo‘lgan shifokorlar hamda farmatsevtika xodimlari uchun maxsus imtiyozli uy-joy kreditlari berish tartibini belgilovchi yangi hujjat loyihasini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu tashabbus davlat xizmatchilarining uy-joy muammosini hal qilishda muhim yordam beradi va ularning ijtimoiy ahvolini yaxshilashga qaratilgan. Avvalroq Prezidentning 2025 yil 9 noyabrdagi qaroriga ko‘ra, shu kabi stajga ega mutaxassislar uchun uy-joy sotib olishda dastlabki to‘lovning yarmi Tibbiyotni rivojlantirish davlat maqsadli jamg‘armasi tomonidan qoplab berilishi belgilangan edi.
Endi taqdim etilgan loyiha ushbu jarayonni yanada tizimli, shaffof va aniq tartibga solishni ko‘zda tutadi. Yangi qoidalariga muvofiq, subsidiya har yili to‘rtta chorak asosida teng ulushlarda ajratiladi.
Arizalarni topshirish jarayoni Davlat xizmatlari markazlari orqali yoki elektron tizimlar vositasida onlayn amalga oshirilishi mumkin. Har bir chorak davomida har bir shaxsdan faqat bitta ariza qabul qilinadi va bu tartib qat’iy belgilangan.
Arizalar ko‘rib chiqilganda yagona va asosiy mezon qo‘llaniladi. Ariza beruvchining davlat tibbiyot muassasasida hozirgacha ishlab kelayotganligi va o‘n besh yillik stajga ekanligi rasman tasdiqlanishi shart.
Avvalroq ushbu imtiyozdan foydalanganlar yangi tanlovda qayta ishtirok eta olmaydi. Har bir chorakning oxirgi ish kunida soat o‘n to‘rtda arizalar qabul qilish avtomatik ravishda yakunlanadi.
Subsidiya egalini aniqlash tasodifiy tanlov asosida amalga oshiriladi. Ushbu jarayon har chorakning oxirgi ish kunida soat o‘n oltilarda onlayn formatda tashkil etiladi.
Maxsus saytdan foydalanib, Sog‘liqni saqlash vazirligining ishchi guruhi nazorati ostida yuz o‘ttita g‘olib tasodifiy ravishda aniqlanadi. Tanlovda g‘olib bo‘lganlar uchun keyingi olti oy davomida dasturiy tizim orqali ipoteka asosida uy-joy sotib olish hujjatlari tayyorlanadi va taqdim etiladi.
Ushbu dastur tibbiyot sohasi xodimlari uchun uy-joy bilan ta’minlanishda tarixiy imkoniyat hisoblanadi va ularning jamiyatdagi ijtimoiy qiymatini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi.

Утвержден порядок предоставления льготных жилищных кредитов для врачей
Министерство здравоохранения объявило проект нового документа, регулирующего порядок предоставления специальных льготных жилищных кредитов врачам и фармацевтам с трудовым стажем не менее пятнадцати лет в государственных медицинских учреждениях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива окажет значительную помощь в решении жилищных проблем государственных служащих и направлена на улучшение их социального положения. Ранее, согласно указу Президента от 9 ноября 2025 года, для специалистов с таким стажем предусматривалось покрытие половины первоначального взноса при покупке жилья за счет Государственного целевого фонда развития медицины.
Представленный проект предусматривает более систематизированное, прозрачное и четкое регулирование данного процесса. В соответствии с новыми правилами, субсидия выделяется ежегодно равными долями по четырем кварталам.
Процесс подачи заявок может осуществляться через Центры государственных услуг или онлайн через электронные системы. В течение каждого квартала принимается только одна заявка от каждого лица, и этот порядок строго установлен.
При рассмотрении заявок применяется единый и основной критерий. Обязательно официальное подтверждение того, что заявитель в настоящее время работает в государственном медицинском учреждении и имеет пятнадцатилетний стаж.
Ранее воспользовавшиеся этой льготой не могут повторно участвовать в новом отборе. Прием заявок автоматически завершается в десять часов последнего рабочего дня каждого квартала.
Определение получателей субсидии проводится на основе случайного отбора. Этот процесс организуется в онлайн-формате в шестнадцать часов последнего рабочего дня каждого квартала.
С помощью специального сайта под контролем рабочей группы Министерства здравоохранения случайным образом определяется сто победителей. Для победителей конкурса в течение следующих шести месяцев через программную систему готовятся и предоставляются документы для покупки жилья на ипотечной основе.
Эта программа является исторической возможностью обеспечения жильем работников медицинской сферы и служит значительному повышению их социальной значимости в обществе.