O‘zbekiston bozorlarida go‘sht narxlari so‘nggi oyda keskin oshdi
O‘zbekiston bozorlarida go‘sht narxlari so‘nggi bir oy ichida sezilarli darajada oshib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi taqdim etgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, go‘sht mahsulotlarining narxi o‘rtacha hisobda sakkiz foizga ko‘tarilgan. Bu holat aholining turmush darajasiga va oziq-ovqat savdosi holatiga bevosita ta’sir ko‘rsatyapti.
Yigirma besh mart holatiga asoslanib olingan ma’lumotlar Toshkent shahridagi Eski juva bozorida, ya’ni Chorsu mahallasida go‘sht narxlarining qanday shakllanishini ko‘rsatmoqda. Mol go‘shtining ulgurji narxlari yetmish besh mingdan yuz sakkiz ming so‘mgacha bo‘lgan oralikda o‘zgarib turadi.
Ayniqsa, qovurg‘a qismi yetmish besh mingdan sakkiz yuz ming so‘mgacha, sarpanja qismi esa saksan besh mingdan to‘qqiz yuz yigirma ming so‘mgacha baholanmoqda. Son go‘shti narxi esa to‘qqiz yuz mingdan yuz o‘n ming so‘mgacha yetgan.
Shu bilan birga, mamlakatga kiritilgan muzlatilgan import go‘shti narxlari saksan besh mingdan yuz o‘n ming so‘mgacha bo‘lib, mahalliy go‘shtga nisbatan biroz yuqori darajada qolmoqda. Qo‘y go‘shtiga bo‘lgan talab oshgani sababli uning narxlari ham o‘sib, minimal narxi saksan besh ming so‘mdan boshlab maksimal yuz o‘n ming so‘mga yetgan.
Haftalik va oylik dinamikaning tahlili shuni ko‘rsatadiki, go‘sht narxlarining eng past ko‘rsatkichi yetti foizga yaqin, eng yuqori ko‘rsatkichi esa uch foizdan oshib ketgan. Oy davomida umumiy o‘sish sur’ati sakkiz foizni tashkil etdi.
Bu holat fermerlarni va savdogarlarni doimiy ravishda narxlar bilan bog‘liq xabardor bo‘lishga majbur qilmoqda. Aholi uchun go‘sht mahsulotlarini sotib olish biroz qiyinlashgani aniq bo‘lib, kelajakda narxlar barqarorlanishi uchun davlat tomonidan qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rilishi kutilmoqda.

Цены на мясо на рынках Узбекистана резко выросли в прошлом месяце
Цены на мясо на рынках Узбекистана значительно выросли за последний месяц. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным, представленным Министерством экономики и финансов, средняя цена на мясные продукты увеличилась на восемь процентов. Эта ситуация напрямую влияет на уровень жизни населения и состояние торговли продуктами питания.
Данные, основанные на двадцати пяти случаях, показывают, как формируются цены на мясо на рынке Старый Джува в Ташкенте, в районе Чорсу. Оптовые цены на говядину колеблются в диапазоне от семидесяти пяти до ста восьми тысяч сумов.
Особенно ребрышки оцениваются от семидесяти пяти до восьмидесяти тысяч сумов, а часть сарпанжа — от восьмидесяти пяти до девяноста двух тысяч сумов. Цена на мясо голени достигает от девяноста тысяч до ста десяти тысяч сумов.
В то же время цены на замороженное импортное мясо, ввезённое в страну, варьируются от восьмидесяти пяти до ста десяти тысяч сумов, оставаясь немного выше по сравнению с местным мясом. Из-за возросшего спроса на баранину её цены также выросли, минимальная цена составляет от восьмидесяти пяти тысяч сумов, максимальная — до ста десяти тысяч сумов.
Анализ недельной и месячной динамики показывает, что минимальный рост цен на мясо составляет около семи процентов, а максимальный — превысил три процента. Общий темп роста за месяц составил восемь процентов.
Эта ситуация вынуждает фермеров и торговцев постоянно следить за изменениями цен. Для населения покупка мясных продуктов стала несколько сложнее, и ожидается, что государство примет дополнительные меры для стабилизации цен в будущем.