Markaziy bank P2P bo‘yicha xatolikni tuzatdi
25 mart kuni ijtimoiy tarmoqlarda Markaziy bankning P2P o‘tkazmalarda maqsadni ko‘rsatish talabi bekor qilingani haqida turli xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat jamoatchilik orasida tushunmovchilik va bahslarga sabab bo‘ldi. Markaziy bank matbuot xizmati Kun.uz nashriga bergan izohida, majburiy bo‘lmagan qoidani bekor qilish mumkin emasligini bildirdi.
Ularning ta’kidlashicha, bu talab avvaldan ixtiyoriy bo‘lgan. Shuningdek, regulyator ushbu masala noto‘g‘ri talqin qilinganini ham alohida qayd etdi.
Eslatib o‘tish kerakki, 17 fevral kuni banklar va to‘lov tashkilotlariga yuborilgan rasmiy xatda o‘tkazmalar maqsadini ko‘rsatish majburiy talab sifatida belgilangan edi. Ushbu talab 1 martga qadar bajarilmasa, muayyan choralar ko‘rilishi mumkinligi haqida ogohlantirish berilgan.
Bu esa ko‘pchilikda talab qat’iy joriy etiladi, degan fikrni paydo qilgan. Biroq, jamoatchilik muhokamasi va tanqidlardan so‘ng, 5 mart kuni Markaziy bank axborot xizmati bu jarayon texnik xususiyatga ega ekanini ma’lum qildi.
P2P o‘tkazmalar uchun kiritilgan 16 xil maqsad parametrlari namunaviy bo‘lib, banklar yoki to‘lov xizmatlari o‘z ilovalarining imkoniyatlariga qarab ularni ixtiyoriy ravishda qo‘llashi mumkinligi aytildi. Shuningdek, ba’zi to‘lov tashkilotlari va banklar ushbu bayonotdan so‘ng regulyatorga qo‘shimcha tushuntirish so‘rab murojaat qilishdi.
Markaziy bank aniq javob berib, bu talab ixtiyoriy ekanini, xohlasalar joriy etishlari, xohlamasalar esa rad etishlari mumkinligini bildirdi. Mana shu izohlardan so‘ng ijtimoiy tarmoqlarda “talab bekor qilindi” degan fikrlar paydo bo‘ldi.
Aslida esa gap talabni bekor qilish haqida emas, balki boshidanoq majburiy bo‘lmagan tartib haqida ketgani ma’lum bo‘ldi. Mutaxassislarning fikricha, bunday vaziyatlar axborotni noto‘g‘ri tushunish va talqin qilish qanchalik tez tarqalishini ko‘rsatadi.
Shu bois moliyaviy sohadagi har qanday yangiliklar bo‘yicha faqat rasmiy manbalarga tayanish muhim ahamiyatga ega.

Центральный банк исправил ошибку по P2P
25 марта в социальных сетях распространились различные сообщения о том, что Центральный банк отменил требование указывать цель при P2P переводах. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта ситуация вызвала недоразумения и споры в обществе. Пресс-служба Центрального банка в комментарии изданию Kun.uz заявила, что отменить необязательное правило невозможно.
По их словам, это требование изначально было добровольным. Также регулятор отдельно отметил, что данный вопрос был неправильно истолкован.
Напомним, что 17 февраля в официальном письме, направленном банкам и платежным организациям, было установлено обязательное требование указывать цель переводов. В письме предупреждалось, что в случае невыполнения этого требования до 1 марта могут быть приняты определённые меры.
Это вызвало у многих мнение, что требование будет строго введено. Однако после общественных обсуждений и критики 5 марта информационная служба Центрального банка сообщила, что этот процесс имеет технический характер.
Для P2P переводов введены 16 типов целей, которые являются примерными параметрами, и банки или платежные сервисы могут применять их добровольно в зависимости от возможностей своих приложений. Также некоторые платежные организации и банки после этого заявления обратились к регулятору с просьбой о дополнительном разъяснении.
Центральный банк дал чёткий ответ, что это требование является добровольным, и при желании его можно внедрять, а при нежелании — отклонять. После этих разъяснений в социальных сетях появились мнения о том, что «требование отменено».
На самом деле речь шла не об отмене требования, а о том, что изначально порядок не был обязательным. По мнению специалистов, такие ситуации показывают, как быстро распространяется неправильное понимание и толкование информации.