Mirziyoyev va Rahmon strategik sheriklik bosqichiga qadimiy do‘stlikni yangiladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi rahbari Emomali Rahmonning davlat tashrifi hamda ikki xalq o‘rtasidagi uzoq yillik do‘stlik an’analarini yanada mustahkamlashda ekanligini ta’kidlab o‘tdilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim tadbir davlatlararo munosabatlarni strategik sheriklik bosqichiga olib chiqishga xizmat qilmoqda. Birinchi marta tashkil etilgan Oliy davlatlararo kengash yig‘ilishi yangi tashabbuslarni amalga oshirish uchun keng imkoniyatlar yaratdi.
Hukumatlar, parlamentlar va turli idoralar o‘rtasidagi hamkorlik yuqori baholandi. Tashrifdan oldin o‘tkazilgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, sanoat ko‘rgazmalari va turli forumlar muvaffaqiyatli yakunlandi.
Shu bilan birga, O‘zbekistonda Tojikiston madaniyati va kinosi kunlari yuqori darajada tashkil etilmoqda. Muzokaralar jarayonida ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo hajmini kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish hamda transport va logistika sohasidagi bog‘liqlikni yaxshilash ustuvor vazifalar sifatida belgilandi.
Suv va energetika xavfsizligini ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, tovar ayirboshlash hajmi bir milliard dollarga yetdi.
Bu natija tayyor mahsulotlar eksportining oshishi hisobiga erishildi. Hozirgi kunda sanoat, qurilish, qishloq xo‘jaligi va farmatsevtika sohalarida ko‘plab qo‘shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Poytaxtlar orasida avia, temir yo‘l va avtobus qatnovlarini yo‘lga qo‘yish savdo aylanmasini yanada tezlashtirmoqda. Kelajakda 2030 yilga qadar savdo hajmini ikki milliard dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Bu maqsadga erishish uchun Oybek va Fotihobod hududida yangi chegaraoldi savdo markazini qurish ishlarini tezlashtirish taklif qilindi. Mahsulotlarni sertifikatlash tizimini takomillashtirish va raqamli ruxsatnomalar almashinuvini joriy etish ham muhim qadamlardan biri hisoblanadi.
Tog‘-kon sanoati, energetika va yengil sanoat sohalarida yangi kooperatsiya dasturlari ishlab chiqilmoqda. Istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish uchun qo‘shma investitsiya kompaniyasi kapitalini kengaytirish rejalashtirilgan.
Gumanitar sohadagi hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida ta’lim, fan va madaniyat sohalarida besh yillik dastur qabul qilish taklifi ilgari surildi. Bu tadbirlar ikki xalq orasidagi hamjihatlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Мирзиёев и Рахмон обновили древнюю дружбу на уровне стратегического партнерства
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, отметив государственный визит лидера Республики Таджикистан Эмомали Рахмона и дальнейшее укрепление многовековых традиций дружбы между двумя народами, подчеркнул важность этого события. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это важное мероприятие способствует выводу межгосударственных отношений на уровень стратегического партнерства. Созданная впервые Высшая государственная комиссия создала широкие возможности для реализации новых инициатив.
Высоко оценено сотрудничество между правительствами, парламентами и различными ведомствами. Успешно завершены заседание Межправительственной комиссии, промышленные выставки и различные форумы, проведенные перед визитом.
В то же время в Узбекистане на высоком уровне проходят дни культуры и кино Таджикистана. В ходе переговоров приоритетными задачами были определены расширение товарооборота между двумя странами, развитие промышленной кооперации и улучшение связности в сфере транспорта и логистики.
Особое внимание уделено вопросам обеспечения водной и энергетической безопасности. По итогам прошлого года объем товарооборота достиг одного миллиарда долларов.
Этот результат был достигнут за счет роста экспорта готовой продукции. В настоящее время в сферах промышленности, строительства, сельского хозяйства и фармацевтики успешно реализуются многочисленные совместные проекты.
Запуск авиационного, железнодорожного и автобусного сообщения между столицами еще больше ускоряет товарооборот. Планируется, что к 2030 году объем торговли достигнет двух миллиардов долларов.
Для достижения этой цели было предложено ускорить строительство нового приграничного торгового центра в районах Ойбек и Фотиҳобод. Важным шагом также считается совершенствование системы сертификации продукции и внедрение обмена цифровыми разрешениями.
Разрабатываются новые программы кооперации в горнодобывающей промышленности, энергетике и легкой промышленности. Планируется расширение капитала совместной инвестиционной компании для финансирования перспективных проектов.
С целью углубления сотрудничества в гуманитарной сфере было предложено принять пятилетнюю программу в сферах образования, науки и культуры. Эти меры послужат дальнейшему укреплению единства между двумя народами.