Yaqin kelajakda O‘zbekistonda ob-havo sharoiti keskin o‘zgaradi
O‘zgidromet ma’lumotlariga ko‘ra, yaqinlashib kelayotgan dam olish kunlarida O‘zbekistonning bir qator hududlarida ob-havo sharoitida o‘zgarishlar yuz beradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ba’zi joylarda qisqa muddatli yog‘ingarchiliklar, jumladan momaqaldiroqli yomg‘irlar kuzatilishi mumkin. Juma kuni respublika bo‘ylab asosan quruq va iliq ob-havo saqlanadi.
Kunduzgi harorat +25 dan +30 darajagacha bo‘lib, bahorning iliq kayfiyati his qilinadi. Shanba va yakshanba kunlari esa ob-havo biroz o‘zgarib, ayrim hududlarda yog‘ingarchiliklar kuzatiladi.
Harorat biroz pasayib, kunduzgi harorat ko‘pincha +20 dan +25 darajagacha tushadi. Shanba kuni shimoli-g‘arbiy hududlar va cho‘l zonalarida yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli yuqori bo‘lsa, yakshanba kuni deyarli butun respublika bo‘ylab yomg‘ir va chaqmoqli momaqaldiroq ko‘rinishlari bo‘lishi mumkin.
Tog‘oldi va tog‘li hududlarda sel va suv toshqinlari yuzaga kelish xavfi mavjud. Shuning uchun, bu hududlarda yashovchilar va sayohat qilmoqchi bo‘lganlar ehtiyotkor bo‘lishlari zarur.
Shamol tezligi o‘rtacha 7 dan 12 metr sekundgacha bo‘lib, ba’zi joylarda 13 dan 18 metr sekundgacha kuchayishi mumkin. Ayrim hududlarda chang-to‘zonlar paydo bo‘lishi mumkinligi sababli, ko‘chada yurishda diqqatli bo‘lish tavsiya etiladi.
Poytaxt Toshkent shahrida juma va shanba kunlari yog‘ingarchilik kutilmaydi, havo iliq bo‘lib, kunduzgi harorat +27 dan +29 darajagacha bo‘ladi. Yakshanba kuni esa qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, shamol kuchayishi va momaqaldiroq kuzatilishi ehtimoli bor.
Harorat kunduz kuni +21 dan +23 darajagacha pasayadi. Kechalari esa respublika bo‘ylab havo harorati +12 dan +17 darajagacha bo‘lib, Toshkentda bu ko‘rsatkich +13 dan +15 darajagacha saqlanadi.
Xulosa qilib aytganda, dam olish kunlariga chiqishni rejalashtirayotganlar zontni o‘zlari bilan olib yurishlari ma’qul. Bahor fasli iliq va yoqimli, biroq ob-havoda kutilmagan o‘zgarishlar bo‘lishi mumkinligini unutmaslik lozim.

В ближайшее время в Узбекистане резко изменится погода
По данным Узгидромета, в предстоящие выходные в ряде регионов Узбекистана произойдут изменения погодных условий. Об этом сообщает Zamin.uz.
В некоторых местах возможны кратковременные осадки, в том числе грозовые дожди. В пятницу по всей республике сохранится преимущественно сухая и теплая погода.
Дневная температура будет от +25 до +30 градусов, ощущается теплая весенняя атмосфера. В субботу и воскресенье погода немного изменится, в отдельных районах ожидаются осадки.
Температура немного понизится, дневная температура чаще всего будет от +20 до +25 градусов. В субботу вероятность дождя высока в северо-западных регионах и пустынных зонах, а в воскресенье почти по всей республике возможны дожди и грозы.
В предгорных и горных районах существует риск схода селевых потоков и наводнений. Поэтому жителям этих районов и туристам следует быть осторожными.
Скорость ветра в среднем от 7 до 12 метров в секунду, в некоторых местах может усилиться до 13-18 метров в секунду. В некоторых районах возможна пыльная буря, поэтому рекомендуется быть внимательными при прогулках на улице.
В столице Ташкенте в пятницу и субботу осадков не ожидается, погода будет теплой, дневная температура составит от +27 до +29 градусов. В воскресенье возможен кратковременный дождь, усиление ветра и грозы.
Дневная температура понизится до +21-+23 градусов. Ночью по всей республике температура воздуха будет от +12 до +17 градусов, в Ташкенте этот показатель сохранится на уровне +13-+15 градусов.
В заключение, тем, кто планирует выходные, рекомендуется взять с собой зонт. Весна теплая и приятная, но не стоит забывать, что погода может измениться неожиданно.