O‘zbekistonda Oila kodeksiga ajrashish jarayonini yakunlashdan oldin er-xotinlarga yarashish uchun ko‘proq vaqt ajratish bo‘yicha o‘zgartirishlar kiritilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun loyihasi Oila va xotin-qizlar masalalari qo‘mitasi tomonidan ishlab chiqilib, jamoatchilik muhokamasiga taqdim etilgan. Bu haqda Uzdaily.uz xabar berdi.
Hozirgi qoidalarga binoan, sud er-xotinning kelishmovchiliklarini hal etish uchun olti oygacha vaqt berishi mumkin. Yangi taklif esa bu muddatni bir yilgacha uzaytirishni nazarda tutadi.
Mualliflarning ta’kidlashicha, amaldagi tartib ko‘pincha ajrashish jarayonini rasmiyatchilik sifatida qabul qiladi. Ayniqsa, nikohlar fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish organlari orqali nizo sabablari yoki oilani saqlab qolish imkoniyatlari to‘liq ko‘rib chiqilmasdan bekor qilinmoqda.
Loyihada shuningdek, ajrashish jarayonida bolalarni himoya qilish choralariga alohida e’tibor qaratilgan. Sudlar voyaga yetmagan bolalar qaysi ota-ona bilan yashashini aniq belgilashi va ularning yashash joyini yakuniy qarorda ko‘rsatishi shart bo‘ladi.
Bundan tashqari, bola bilan alohida yashayotgan ota-ona o‘rtasidagi muloqot ham rasmiy tartibga solinadi. Qonun loyihasida aliment to‘lovlari qoidalari ham qayta ko‘rib chiqiladi.
Muassasalarda parvarish qilinayotgan bolalar uchun undirilgan aliment mablag‘lari vasiylik organlari nazorati ostida bolaning nomiga ochilgan bank hisob raqamlariga o‘tkazilishi belgilangan. Bundan tashqari, oiladagi zo‘ravonlik holatlari bundan mustasno, nikoh qurilganiga bir yildan kam vaqt bo‘lgan juftliklarning ajrashish arizalari alohida tartibda ko‘rib chiqiladi.
Ushbu o‘zgarishlar oilaviy munosabatlarni yanada mustahkamlash va bolalar manfaatlarini himoya qilishga xizmat qiladi. Qonun loyihasi jamoatchilik fikri asosida yanada takomillashtirilishi ko‘zda tutilgan.

В Кодекс о семье внесено предложение о продлении срока развода до одного года
В Узбекистане планируется внести изменения в Семейный кодекс, предусматривающие выделение супругам большего времени для примирения перед завершением процесса развода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный законопроект был разработан Комитетом по делам семьи и женщин и представлен на общественное обсуждение. Об этом сообщает Uzdaily.uz.
Согласно действующим правилам, суд может предоставить супругам до шести месяцев для урегулирования разногласий. Новое предложение предусматривает продление этого срока до одного года.
По словам авторов, действующий порядок часто воспринимает процесс развода как формальность. В частности, браки расторгаются через органы записи актов гражданского состояния без полного рассмотрения причин конфликта или возможностей сохранения семьи.
В проекте также особое внимание уделено мерам по защите детей в процессе развода. Суды обязаны четко определять, с каким из родителей будут проживать несовершеннолетние дети, и указывать их место жительства в окончательном решении.
Кроме того, будет официально регламентировано общение между родителем и ребенком, проживающими раздельно. В законопроекте также пересматриваются правила выплаты алиментов.
Установлено, что алименты, взысканные на детей, находящихся на воспитании в учреждениях, должны перечисляться на банковские счета, открытые на имя ребенка под надзором органов опеки. Кроме того, за исключением случаев домашнего насилия, заявления о разводе пар, состоящих в браке менее одного года, будут рассматриваться в особом порядке.
Данные изменения призваны укрепить семейные отношения и защитить интересы детей. Законопроект планируется доработать на основе общественного мнения.