O‘zbekiston va Serbiya turizm sohasida hamkorlik bitimini tasdiqladi
O‘zbekiston Serbiya bilan turizm sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish maqsadida xalqaro bitimni rasmiy tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat 2025 yil 28 oktyabr kuni Toshkent shahrida imzolangan bo‘lib, Prezidentning PQ-115-son qarori bilan qonuniy kuchga kirgan. O‘zbekiston Turizm qo‘mitasi ushbu bitimni amalga oshirish uchun mas’ul tashkilot etib belgilandi.
Qo‘mita qo‘shma faoliyatni muvofiqlashtiradi, turizm loyihalarini nazorat qiladi hamda ikki tomon uchun yangi hamkorlik imkoniyatlaridan samarali foydalanishni ta’minlaydi. Qarorga muvofiq, Vazirlar Mahkamasi va tegishli vazirliklar hamda idoralar rahbarlari bitim ijrosini nazorat qiladi.
Ushbu kelishuv ikki mamlakat o‘rtasida tajriba almashishni kuchaytirish, yangi investitsiya loyihalarini yo‘lga qo‘yish hamda madaniy aloqalarni rivojlantirish uchun zamin yaratadi. Rasmiylar ta’kidlaganidek, bitim O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlab, turizm sohasida uzoq muddatli aloqalarni kengaytiradi.
Bu esa sayohatchilar uchun yangi imkoniyatlar va qulayliklar yaratishga xizmat qiladi. Shu bilan birga, ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik yanada mustahkamlanadi.

Узбекистан и Сербия утвердили соглашение о сотрудничестве в сфере туризма
Узбекистан официально утвердил международное соглашение с целью развития сотрудничества в сфере туризма с Сербией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ был подписан 28 октября 2025 года в городе Ташкент и вступил в силу на основании Постановления Президента № PQ-115. Ответственной организацией за реализацию данного соглашения назначен Комитет по туризму Узбекистана.
Комитет будет координировать совместную деятельность, контролировать туристические проекты и обеспечивать эффективное использование новых возможностей сотрудничества для обеих сторон. Согласно постановлению, за исполнением соглашения будут следить Кабинет Министров и руководители соответствующих министерств и ведомств.
Данное соглашение создает основу для усиления обмена опытом между двумя странами, запуска новых инвестиционных проектов и развития культурных связей. Как отмечают официальные лица, соглашение еще больше укрепит сотрудничество между Узбекистаном и Сербией, расширив долгосрочные связи в сфере туризма.
Это создаст новые возможности и удобства для путешественников. При этом дружеские отношения и сотрудничество между двумя государствами будут еще больше укрепляться.