Varshavada Polsha kompaniyalari O‘zbekiston mehnat resurslariga qiziqish bildirdi
Varshava shahrida O‘zbekistonning mehnat resurslari salohiyatini keng targ‘ib qilish va Polsha kompaniyalari bilan strategik hamkorlikni mustahkamlashga bag‘ishlangan muhim taqdimot tadbiri o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuvda Polshaning Grupa Progres, Gremi Personal va Personnel International kabi yirik rekruting hamda ish beruvchi kompaniyalar vakillari ishtirok etdi. Jami yigirma dan ortiq yetakchi tashkilotlar O‘zbekiston bilan hamkorlik qilishga katta qiziqish bildirishdi.
Muzokaralar davomida polshalik ish beruvchilar O‘zbekistondan ishchi kuchini jalb qilish bo‘yicha aniq ehtiyojlarini ochiq bayon qildilar. Ularning so‘zlariga ko‘ra, logistika sohasi uchun ming ikki yuz nafar, xizmat ko‘rsatish tarmog‘i uchun sakkiz yuz nafar, sanoat sektoriga olti yuz nafar va qurilish yo‘nalishiga esa ikki yuz nafar mutaxassis zarurligi ta’kidlandi.
Bu ma’lumotlar umumiy hisobda uch ming yetti yuzga yaqin o‘zbekistonlik xodimni ish bilan ta’minlash imkoniyatini yaratishi mumkinligini ko‘rsatmoqda. Tadbirda ishtirok etgan polshalik hamkorlar O‘zbekistonni ishonchli, salohiyatli va istiqbolli hamkor sifatida baholadilar.
Ular o‘zbekistonlik mutaxassislarni jalb qilishga to‘liq tayyor ekanini va bu borada o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashdan manfaatdorligini bildirdilar. Polsha tadbirkorlar va ish beruvchilar ittifoqi vakillari ikki davlat o‘rtasida samarali migratsiya siyosatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha muzokaralar olib borishning ahamiyatini alohida ta’kidladilar.
Tahlillarga ko‘ra, Polsha iqtisodiyoti doimiy va malakali ishchi kuchiga jiddiy ehtiyoj sezmoqda va O‘zbekiston bu borada eng ishonchli hamkor bo‘lishi mumkin. Uchrashuvda markaziy osiyolik, xususan o‘zbekistonlik xodimlarga talabning yuqori ekanligi alohida qayd etildi.
Ayrim kompaniyalar viza tartib-taomillarini soddalashtirish orqali mehnat migratsiyasini yengillashtirish muhimligini ta’kidladi. Muzokaralar yakunida O‘zbekiston Migratsiya agentligi hamda akkreditatsiyadan o‘tgan bandlik tashkilotlari ishtirokida B2B formatida navbatdagi uchrashuvlarni tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Bu qadam fuqarolarning Polshada xavfsiz, qonuniy va tartibli mehnat faoliyatini yo‘lga qo‘yishda muhim va strategik ahamiyatga ega bo‘lmoqda. Ushbu tadbir nafaqat mehnat migratsiyasi sohasida, balki ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashda ham yangi istiqbollarni ochmoqda.

В Варшаве польские компании выразили интерес к трудовым ресурсам Узбекистана
В городе Варшава прошло важное презентационное мероприятие, посвященное широкому продвижению потенциала трудовых ресурсов Узбекистана и укреплению стратегического партнерства с польскими компаниями. Об этом сообщает Zamin.uz.
Встрече присутствовали представители крупных рекрутинговых и работодателей Польши, таких как Grupa Progres, Gremi Personal и Personnel International. В общей сложности более двадцати ведущих организаций выразили большой интерес к сотрудничеству с Узбекистаном.
В ходе переговоров польские работодатели открыто озвучили свои конкретные потребности в привлечении рабочей силы из Узбекистана. По их словам, было подчеркнуто, что для логистического сектора требуется двенадцатьсот человек, для сферы услуг — восемьсот, для промышленного сектора — шестьсот и для строительной отрасли — двести специалистов.
Эти данные показывают, что в целом может быть создана возможность трудоустройства почти трех с половиной тысяч узбекских работников. Польские партнеры, принявшие участие в мероприятии, оценили Узбекистан как надежного, перспективного и обладающего потенциалом партнера.
Они выразили полную готовность к привлечению узбекских специалистов и заинтересованность в дальнейшем укреплении двустороннего сотрудничества. Представители Союза предпринимателей и работодателей Польши особо подчеркнули важность проведения переговоров по налаживанию эффективной миграционной политики между двумя странами.
Согласно аналитическим данным, экономика Польши испытывает серьезную потребность в постоянных и квалифицированных рабочих кадрах, и Узбекистан может стать самым надежным партнером в этом вопросе. На встрече особо отмечался высокий спрос на сотрудников из Центральной Азии, в частности из Узбекистана.
Некоторые компании подчеркнули важность упрощения трудовой миграции через упрощение визовых процедур. По итогам переговоров было достигнуто соглашение о проведении следующих встреч в формате B2B с участием Агентства по миграции Узбекистана и аккредитованных организаций занятости.
Этот шаг имеет важное и стратегическое значение для организации безопасной, законной и упорядоченной трудовой деятельности граждан в Польше. Данное мероприятие открывает новые перспективы не только в сфере трудовой миграции, но и в укреплении экономического сотрудничества между двумя государствами.