O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati va boshqa ishonchli manbalarning ma’lumotlariga ko‘ra, 29 mart kuni mamlakatimiz hududida umumiy holda quyoshli va issiq ob-havo hukm suradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu kunlar aholi uchun aynan qulay bo‘lib, ko‘plab hududlarda yomg‘irsiz va o‘ta quyuq bulutli ob-havo saqlanadi. Biroq, ba’zi tog‘li va yon bag‘r hududlarda kechasi yoki tuni qisqa davom etgan yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin.
Kunduzgi soatlarda harorat mamlakat bo‘ylab oshib, ayrim cho‘l mintaqalarida haddan tashqari issiq bo‘lib, +30 gradussigacha ko‘tarilishi ehtimoli mavjud. Toshkent shahri va viloyatida hamda Farg‘ona vodiysi hududlarida ob-havo o‘ta quyoshli va issiq bo‘ladi.
Unda kunduzgi harorat +24 dan +28 gradussigacha, tunda esa +11 dan +16 gradusgacha bo‘lishi kutilmoqda. Samarqand, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida ham ob-havo qulay va asosan quruq bo‘lib, kunduzgi harorat +23 dan +27 gradus oralig‘ida bo‘ladi.
Buxoro, Navoiy va Qoraqalpog‘iston respublikasi hududlarida esa issiqlik kuchayib, ayrim joylarda +32 gradusgacha yetishi mumkin. Bu hududlarda tunda ham havoning to‘liq sovib ketmasligi kuzatiladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlaridagi tog‘li hududlarda qisqa muddatli yomg‘in yog‘ishi mumkin, ammo umumiy ob-havo issiq qoladi. Xorazm viloyatida esa shamol kuchayishi kuzatilishi mumkin.
29 mart kuni havo sharoiti insoniy hayot uchun juda qulay bo‘lib, keng maydonli viloyatlarda ham kunduzi va kechqurun haroratlar aholiga yoqimli sharoit yaratadi. Shunday qilib, bu kunlarda ko‘chalarga chiqish va tashqi ishlar bilan shug‘ullanish uchun ajoyib imkoniyat mavjud.

В ближайшие дни в нашей стране будет жаркая и солнечная погода
Согласно информации Службы гидрометеорологии Республики Узбекистан и других достоверных источников, 29 марта на территории нашей страны в целом будет господствовать солнечная и жаркая погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти дни будут особенно комфортными для населения, так как во многих регионах сохранится бездождливая и ясная погода. Однако в некоторых горных районах и на склонах ночью или ранним утром возможны кратковременные осадки.
В дневное время температура по всей стране повысится, и в отдельных пустынных районах возможен перегрев до +30 градусов. В городе Ташкенте и Ташкентской области, а также в Ферганской долине погода будет очень солнечной и жаркой.
Ожидается, что дневная температура составит от +24 до +28 градусов, а ночью — от +11 до +16 градусов. В Самаркандской, Джизакской и Сирдарьинской областях погода также будет комфортной и преимущественно сухой, с дневными температурами в диапазоне от +23 до +27 градусов.
В Бухарской, Навоийской областях и Республике Каракалпакстан жара усилится, и в некоторых местах температура может достигнуть +32 градусов. В этих регионах ночью воздух также не будет полностью остывать.
В горных районах Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей возможны кратковременные дожди, однако общая погода останется жаркой. В Хорезмской области возможно усиление ветра.
29 марта погодные условия будут очень благоприятными для жизни людей, и в крупных регионах как днем, так и вечером температура создаст комфортные условия для населения. Таким образом, в эти дни есть отличная возможность выйти на улицу и заняться делами на свежем воздухе.