O‘zbekistonda avtomobillarni yangilash uchun trade-in dasturi joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasida avtomobillarni yangilash maqsadida trade-in dasturi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur 2026-yil 1 avgustdan boshlab amaliyotga kiritiladi. Unda jismoniy va yuridik shaxslar o‘zlaridagi eski avtomobillarni topshirib, yangi transport vositalarini xarid qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Trade-in dasturining asosiy maqsadi shaharlardagi ekologik holatni yaxshilash va avtomobil chiqindilarini kamaytirishdan iborat. Bu orqali nafaqat atrof-muhitni muhofaza qilish, balki aholining sifatli va zamonaviy transport vositalariga ega bo‘lishi ta’minlanadi.
Dastur doirasida avtomobil egalari yangi mashina sotib olish jarayonida eski avtomobillarini sotish bilan bog‘liq ko‘maklarga ega bo‘lishlari mumkin. Bu esa yangi avtomobil xarid qilish xarajatlarini kamaytirishga yordam beradi.
O‘zbekiston hukumati ushbu dasturni amalga oshirish orqali transport sohasida yangilanishlarni rag‘batlantirishni, shuningdek, ekologik muammolarni hal qilishga xizmat qiladigan chora-tadbirlarni kuchaytirishni maqsad qilgan. Trade-in dasturi avtomobil egalariga qulaylik yaratib, mamlakatimizda avtomobillar sonini sifat jihatidan oshirishga xizmat qiladi.
Shu tariqa, dastur nafaqat avtomobil egalari uchun foydali bo‘libgina qolmay, balki umumxalq manfaatlarini ham hisobga olgan holda ekologik barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan muhim tashabbus hisoblanadi.

В Узбекистане будет запущена программа trade-in для обновления автомобилей
В Республике Узбекистан будет внедрена программа trade-in для обновления автомобилей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Программа начнет действовать с 1 августа 2026 года. В рамках нее физические и юридические лица смогут сдать свои старые автомобили и приобрести новые транспортные средства.
Основная цель программы trade-in — улучшение экологической ситуации в городах и сокращение автомобильных отходов. Это позволит не только защитить окружающую среду, но и обеспечить население качественным и современным транспортом.
В рамках программы владельцы автомобилей могут получить помощь, связанную с продажей своих старых машин при покупке нового автомобиля. Это поможет снизить расходы на приобретение нового авто.
Правительство Узбекистана, реализуя данную программу, намерено стимулировать обновления в транспортной сфере, а также усилить меры по решению экологических проблем. Программа trade-in создаст удобства для автовладельцев и будет способствовать качественному увеличению количества автомобилей в нашей стране.
Таким образом, программа является не только полезной для владельцев автомобилей, но и важным инициативным шагом, направленным на обеспечение экологической устойчивости с учетом общенациональных интересов.