O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatdagi CATM Kredit byurosi aholi uchun yangi va foydali xizmatni joriy etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu dastur Kredit-xabarnoma nomi bilan tanilmoqda va uning asosiy maqsadi fuqarolarning o‘z nomidan berilgan har qanday kredit haqida tezda xabar topishini ta’minlashdan iboratdir. Bu tizim shaxsiy moliyaviy xavfsizlikni oshirishga qaratilgan muhim tadbir hisoblanadi.
Yangi mexanizm ishga tushirilgandan so‘ng, kishining nomiga bank yoki moliya muassasasi tomonidan kredit mahsuloti rasman ro‘yxatdan o‘tkazilganda, u avtomatik tarzda ogohlantiriladi. Foydalanuvchilar mobil telefonlariga qisqa xabar yoki CATM dasturidagi maxsus bildirishnoma orqali darhol xabardor bo‘ladilar.
Bu esa odamlarga o‘z kredit tarixini doimiy va sinchkovlik bilan kuzatib borishga, shu orqali kutilmagan holatlarning oldini olishga imkon beradi. Ushbu foydali funksiyadan foydalanish uchun shunchaki mobil ilovani ochib, Qo‘shimcha xizmatlar bo‘limiga o‘tish kerak.
U yerda Kredit-xabarnoma tugmasini bosib, xizmatni yoqish mumkin. Biroq buning uchun oldindan SMS xabarnoma tizimi faol bo‘lgani muhimdir.
Xizmatning yillik narxi qiymatga qo‘shilgan soliq hisobiga jami 4 ming 614,40 so‘mni tashkil etadi va bu to‘lov bir yil davomida amal qiladi. Moliya sohasi mutaxassislari maslahatiga ko‘ra, agar shaxs o‘zi olmay qolgan kredit haqida xabar olsa, u darhol harakat qilishi lozim.
Bunday holatda avvalo kredit tarixini tekshirish, Kreditga taqiq xizmatini yoqish zarur. Bundan tashqari, kreditni berib yuborgan tashkilotga va huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilib, o‘z huquqlarini himoya qilish tavsiya etiladi.

Бюро кредитных историй CATM предложило гражданам новую услугу «Кредитное уведомление»
Согласно последним данным Центрального банка Республики Узбекистан, Кредитное бюро CATM внедрило новую и полезную услугу для населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная программа известна под названием «Кредит-уведомление», и ее основная цель — обеспечить гражданам возможность быстро получать информацию о любых кредитах, выданных на их имя. Эта система является важной мерой, направленной на повышение личной финансовой безопасности.
После запуска нового механизма при официальной регистрации кредитного продукта банком или финансовой организацией на имя человека он автоматически получает уведомление. Пользователи мгновенно узнают об этом через короткое сообщение на мобильный телефон или специальное уведомление в приложении CATM.
Это позволяет людям постоянно и внимательно отслеживать свою кредитную историю, тем самым предотвращая непредвиденные ситуации. Для использования этой полезной функции достаточно открыть мобильное приложение и перейти в раздел «Дополнительные услуги».
Там можно нажать кнопку «Кредит-уведомление» и активировать услугу. Однако для этого важно, чтобы система SMS-уведомлений была предварительно активна.
Годовая стоимость услуги составляет 4614,40 сум с учетом налога на добавленную стоимость, и эта оплата действует в течение одного года. По мнению специалистов финансовой сферы, если человек узнает о кредите, который он не брал, ему необходимо немедленно действовать.
В таком случае в первую очередь следует проверить кредитную историю и активировать услугу «Запрет на выдачу кредита». Кроме того, рекомендуется обратиться в организацию, выдавшую кредит, и в правоохранительные органы для защиты своих прав.