O‘zbekiston Respublikasida oila institutini mustahkamlash va yoshlarga qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish maqsadida yangi davlat siyosati joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2027-yildan boshlab har ikki turmush o‘rtoqi kamida yigirma bir yoshda bo‘lgan va hayotdagi birinchi nikohiga kirayotgan yosh oilalar uchun maxsus imtiyozlar hamda qo‘shimcha yordam tizimi ishga tushiriladi. Ushbu yangilik oilaviy barqarorlikni ta’minlash va endigina turmush qurgan juftliklarga davlat tomonidan ko‘rsatiladigan yordamni yanada kengaytirishga qaratilgan.
Agar shartlarga javob beradigan bunday oilalar kelajakda Ijtimoiy reyestrga kiritilsa, ularga beriladigan moliyaviy yordam miqdori sezilarli darajada oshadi. Ayni paytda amal qilayotgan qonun hujjatlariga muvofiq, subsidiyalar, imtiyozli kreditlar va grantlar miqdori odatdagiga nisbatan bir buxat yarim baravar ko‘payadi.
Bu esa talabga javob beradigan xonadonlarning boshqa oluvchilarga qaraganda davlat tomonidan ko‘proq qo‘llab-quvvatlanadigan moliyaviy imkoniyatlarga ega bo‘lishini anglatadi. Hukumat nikoh shartnomalari bilan bog‘liq bo‘lgan yana bir muhim rag‘bat chorasi ustida ham faol ish olib bormoqda.
Agar juftliklar rasmiy nikohni ro‘yxatdan o‘tkazishidan oldin nikoh shartnomasini imzolab qo‘ysalar, ular odatda undiriladigan davlat bojini to‘lashdan ozod etiladi. Bu choralar yoshlarga mas’uliyatli oila qurishga undash, ularning huquqiy va moliyaviy himoyasini yanada yaxshilash hamda ijtimoiy yordamga muhtoj xonadonlarni kuchliroq qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi.
Natijada, yosh oilalar o‘z kelajagini mustahkam asoslar ustiga qurib, jamiyatning farovonligiga o‘z hissasini qo‘shishlari kutilmoqda.

С 2027 года для молодых семей будут введены новые государственные меры поддержки
В Республике Узбекистан внедряется новая государственная политика, направленная на укрепление института семьи и усиление поддержки молодежи. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 2027 года для молодых семей, где оба супруга достигли возраста не менее двадцати одного года и вступают в первый брак, будут внедрены специальные льготы и дополнительная система помощи. Данная нововведение направлено на обеспечение семейной стабильности и расширение государственной поддержки только что создавших семью пар.
Если такие семьи, соответствующие условиям, в будущем будут включены в Социальный реестр, размер предоставляемой им финансовой помощи значительно увеличится. Согласно действующим законодательным актам, объемы субсидий, льготных кредитов и грантов возрастут в полтора раза по сравнению с обычными показателями.
Это означает, что домохозяйства, отвечающие требованиям, будут обладать большими финансовыми возможностями государственной поддержки по сравнению с другими получателями. Правительство также активно работает над еще одной важной стимулирующей мерой, связанной с брачными контрактами.
Если пары подпишут брачный контракт до официальной регистрации брака, они освобождаются от уплаты государственной пошлины. Эти меры призваны побудить молодежь к ответственному созданию семьи, улучшить их правовую и финансовую защиту, а также усилить поддержку нуждающихся в социальной помощи домохозяйств.
В результате ожидается, что молодые семьи смогут построить свое будущее на прочном фундаменте и внести свой вклад в процветание общества.