O‘zbekistonda banklar o‘rtasida yangi A2A to‘lov tizimi ishga tushdi
O‘zbekiston moliya tizimida banklar o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlaydigan va har bir fuqaroga qo‘shimcha qulayliklar yaratadigan yangi xizmat rasman ishga tushdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy bankning rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, bu yangilik Account-to-Account yoki qisqacha A2A formatida amalga oshirilmoqda. Ushbu zamonaviy tizim Markaziy bankga qarashli Axborotlashtirish bosh markazi tomonidan yaratilgan kuchli texnik infratuzilma asosida yo‘lga qo‘yildi.
Yangi xizmatning asosiy maqsadi jismoniy shaxslarga bir bankdagi hisobidan boshqa bankning hisobiga o‘rtadagi oraliq vositalarsiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri pul o‘tkazish imkonini berishdan iborat. Ko‘plab odamlar bu xizmat bilan taniqli P2P to‘lovlari o‘rtasidagi farqni bilib olishlari kerak.
Odatdagi P2P o‘tkazmalarida mablag‘lar kartaning raqami orqali yuboriladi. A2A tizimida esa pul o‘rtadagi karta raqami emas, balki to‘g‘ridan-to‘g‘ri bank hisobvaraqlari orasida harakatlanadi.
Buning eng katta afzalligi shundaki, yangi karta ochish talab qilinmaydi va barcha jarayonlar mavjud bank ilovalari orqali osonlik bilan amalga oshiriladi. Bu esa mijozlarga qo‘shimcha tanlov imkonini berib, ular uchun ikkinchi va juda qulay usul vazifasini o‘taydi.
Hozirgi kunda ushbu xizmat texnik jihatdan O‘zbekistondagi barcha banklarga taqdim etilgan. Shu bois, har bir fuqaro o‘zining tanlagan bank ilovasi orqali bu imkoniyatdan foydalanishi mumkin.
Xizmat uchun olinadigan komissiyalar esa har bir bankning ichki tarif siyosati asosida mustaqil ravishda belgilanadi. Bozor iqtisodiyoti sharoitida Markaziy bank komissiya miqdorini belgilashga aralashmaydi va Axborotlashtirish bosh markazi ham to‘g‘ridan-to‘g‘ri mijozlar bilan ishlaydi.
Shu sababli, xizmatdan foydalanish oldidan har bir fuqaro o‘z bankining tariflari va shartlarini diqqat bilan ko‘rib chiqishi tavsiya etiladi. Bu esa odamlarga turli banklarni solishtirib, eng maqbul va qulay moliyaviy variantni tanlash imkonini beradi.

В Узбекистане запущена новая система межбанковских платежей A2A
В финансовой системе Узбекистана официально запущена новая услуга, которая еще больше укрепляет сотрудничество между банками и создает дополнительные удобства для каждого гражданина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно официальным данным Центрального банка, нововведение реализуется в формате Account-to-Account или сокращенно A2A. Эта современная система была внедрена на базе мощной технической инфраструктуры, созданной Центром информатизации при Центральном банке.
Основная цель новой услуги — предоставить физическим лицам возможность осуществлять прямые денежные переводы со счета в одном банке на счет в другом банке без использования промежуточных посредников. Многим людям важно понять разницу между этой услугой и известными P2P-платежами.
При обычных P2P-переводах средства отправляются через номер карты. В системе A2A же деньги перемещаются не через номер карты, а напрямую между банковскими счетами.
Главное преимущество заключается в том, что открытие новой карты не требуется, и все процессы легко осуществляются через существующие банковские приложения. Это дает клиентам дополнительный выбор и служит для них вторым, очень удобным способом.
На сегодняшний день данная услуга технически предоставлена всем банкам Узбекистана. Поэтому каждый гражданин может воспользоваться этой возможностью через приложение выбранного им банка.
Комиссии за услугу определяются каждым банком самостоятельно на основе его внутренней тарифной политики. В условиях рыночной экономики Центральный банк не вмешивается в установление размера комиссии, а Центр информатизации также не работает напрямую с клиентами.
Поэтому перед использованием услуги каждому гражданину рекомендуется внимательно ознакомиться с тарифами и условиями своего банка. Это позволит людям сравнивать различные банки и выбирать наиболее выгодный и удобный финансовый вариант.
Новая система A2A является важным шагом, укрепляющим межбанковское сотрудничество и обеспечивающим финансовую свободу.